بایدن و برنامه هسته ای ایران اولین دیپلماسی هستند


بایدن رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در کاخ سفید به نفتالی بنت ، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که به دنبال منافع دیپلماتیک با ایران در زمینه برنامه هسته ای خود است.

رئیس جمهور در اولین ملاقات حضوری خود از زمانی که بنت در ماه ژوئن رهبر اسرائیل شد ، تاکید کرد که آمریکا “تضمین می کند که ایران هرگز سلاح هسته ای تولید نمی کند”.

بایدن گفت: “ما دیپلماسی را در اولویت قرار می دهیم و می بینیم که ما را به کجا می رساند.” اما اگر دیپلماسی شکست بخورد ، ما آماده هستیم که به گزینه های دیگر برویم. “

جن ساکی سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید از اظهارنظر درباره منظور رئیس جمهور از “گزینه دیگری” در اواخر روز جمعه خودداری کرد.

“هر رئیس جمهور در انتخاب آزاد است. من قصد ندارم آنها را در اینجا شرح دهم. ” اما اولویت اصلی ما ، اولویت ما و تمرکز ما این است که مسیر دیپلماتیک و راه دیپلماتیک آینده را دنبال کنیم. “

ساکی در پاسخ به این س whenال که بایدن ، معاون رئیس جمهور سابق ، زمانی که احساس می کرد تلاش های دیپلماتیک خود را به پایان رسانده است ، به “گزینه دیگری” روی می آورد ، گفت: “تاریخ پایانی را فاش نمی کنم زیرا قطعاً بهترین و مطلوب ترین انتخاب ما است.” “

جن ساکی ، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید گفت که بایدن صحبت های بایدن را انجام داده است
جن ساکی ، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در مورد “گزینه های دیگر” بایدن اظهارنظر نمی کند زیرا دولت در حال دنبال کردن یک مسیر دیپلماتیک است.
AP

پس از خروج دونالد ترامپ ، رئیس جمهور وقت آمریکا از توافق هسته ای 2015 در سال 2018 ، ایران از هرگونه محدودیتی که معاهده برای غنی سازی هسته ای در نظر گرفته بود ، چشم پوشی کرد. ایران در حال حاضر مقادیر کمی اورانیوم را در سطح اسلحه غنی سازی می کند و این یک گام کوتاه تا 63 درصد است. همچنین ، ایران به رغم ادعای صلح آمیز بودن برنامه خود ، سانتریفیوژهای پیشرفته و سانتریفیوژهای بسیار بیشتری از آنچه در توافقنامه مربوط به متخصصان عدم اشاعه هسته ای مجاز است ، می چرخاند.

پساکی به خبرنگاران گفت: “ما در این وضعیت هستیم زیرا دولت قبلی توافق هسته ای ایران را پس گرفت و مانع از آن شد که به قابلیت های ایران توجه کنیم.”

یک برنامه تلویزیونی زنده در نطنز ، تأسیسات غنی سازی اورانیوم ایران در ایران ، سه نسخه از سانتریفیوژ داخلی را نشان می دهد.
یک برنامه تلویزیونی زنده در نطنز ، تأسیسات غنی سازی اورانیوم ایران در ایران ، سه نسخه از سانتریفیوژ داخلی را نشان می دهد.
AP

بنت که مانند بنیامین نتانیاهو ، سلف خود ، ایالات متحده را متقاعد کرد که به این پیمان ملحق شود ، روز جمعه به بایدن گفت: “من خوشحالم که از شما به روشنی می شنوم که ایران هرگز به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت.”

نخست وزیر همچنین ایران را به عنوان “صادرکننده شماره یک تروریسم ، بی ثباتی و نقض حقوق بشر در جهان” معرفی کرد و مدعی شد: “این دورانی است که به جهان نشان می دهد در صورت دستیابی رژیم اسلامی افراطی به سلاح های هسته ای ، جهان چگونه خواهد بود. “

بنت افزود: “این ازدواج برای تمام جهان یک کابوس هسته ای خواهد بود.”

واشنگتن همچنان به تحریم های شدید علیه ایران ادامه می دهد چرا که گفتگوی غیر مستقیم بین ایالات متحده و ایران به امید توقف توافق و تشدید خصومت منطقه ای ادامه دارد.

نفتالی بنت ، نخست وزیر اسرائیل (راست) گفت که ایران دارای سلاح هسته ای است. "کابوس هسته ای" برای بقیه جهان
نفتالی بنت ، نخست وزیر اسرائیل (سمت راست) دستیابی ایران به سلاح های هسته ای را به عنوان “کابوس هسته ای” برای بقیه جهان توصیف کرد.
AP

بنت قبل از ورود به پایتخت ایالات متحده گفت کابینه وی به بایدن دستور می دهد که دیگر وارد نشود “توافق هسته ای که به پایان رسیده است برای کسانی که قبلاً فکر می کردند این موضوع مهم نیست” بی اهمیت است.

مقامات دولتی اعتراف کرده اند که “فرار” احتمالی ایران (زمان مورد نیاز برای جمع آوری مواد شکافت پذیر کافی برای یک سلاح هسته ای) اکنون به کمتر از چند ماه کاهش یافته است.

با سیم پست

دیدگاهتان را بنویسید