بایدن با شی جین پینگ رئیس جمهور چین ملاقات کرد اما در مورد COVID-19 بحثی نکرد


کاخ سفید اعلام کرد که بایدن ، رئیس جمهور آمریکا ، روز پنجشنبه با شی جین پینگ ، رئیس جمهور چین دیدار کرد تا در مورد منافع ملی رقیب صحبت کند ، اما در مورد بیماری همه گیر COVID-19 بحث نکرد.

دولت مذاکرات گسترده و راهبردی بین رهبران دو قدرت بزرگ جهان “در جایی که منافع ما با هم همگرایی دارند و منافع ، ارزشها و دیدگاههای ما با هم متفاوت است” برگزار کرده است.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: “آنها توافق کردند که علناً و مستقیماً در دو موضوع مشارکت کنند.” خوانندگان بعدی افزودند که بایدن “بر علاقه مستمر آمریکا به صلح ، ثبات و رفاه در هند و اقیانوسیه و جهان تأکید کرد” و دو رهبر درباره مسئولیت های دو کشور “برای اطمینان از تبدیل رقابت به درگیری” بحث کردند.

این تماس تلفنی دومین تماس بایدن و شی جین پینگ از زمان روی کار آمدن در ژانویه بود ، اما این اولین تماس پس از ارائه گزارشی از سوی سازمان اطلاعات ایالات متحده به بایدن پس از 90 روز بررسی شواهد در مورد منشاء ویروس بود.

    آزمایشگاه ویروس ووهان
دولت پکن با عصبانیت این نظریه را رد می کند که احتمال دارد ویروس از موسسه ویروس شناسی ووهان خارج شده باشد ، که در اینجا قابل مشاهده است.
HECTOR RETAMAL/AFP از طریق گتی ایماژ

این بررسی در مورد این سوال که آیا ویروس از حیوانات به انسان منتقل شده است یا از یک مرکز تحقیقاتی در ووهان ، شهر مرکزی چین که از آن همه گیری سرچشمه گرفته است ، فرار کرده است. دولت پکن به شدت نظریه موسوم به “نشت آزمایشگاه” را رد کرد ، اما به مقامات بین المللی بهداشت اجازه نداد تا تحقیقات کاملی از خاک چین انجام دهند.

کاخ سفید در اولین تماس تلفنی خود در ماه فوریه گزارش داد که بایدن و شی درباره نحوه پاسخ به همه گیری COVID-19 “تبادل نظر” کردند.

تماس روز پنجشنبه در همان روزی بود که بایدن قوانین گسترده ایمن سازی COVID-19 را برای کارگران فدرال و مشاغل خصوصی اعلام کرد و در یک مرحله گفت: “این مربوط به آزادی یا انتخاب فردی نیست.” ایالات متحده همچنان به مبارزه با نوع دلتا مسری کووید -19 ادامه می دهد که در تابستان شاهد افزایش تعداد بستری ها و مرگ و میرها بوده است.

وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن (نفر دوم از راست) و مشاور امنیت ملی جیک سالیوان (راست)
وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن (نفر دوم از راست) و مشاور امنیت ملی جیک سالیوان (راست) در ماه مارس با مقامات چینی دیدار کردند.
Pool، File by Frederic J. Brown/AP

قبل از این تماس ، یک مقام ارشد دولت گفت کاخ سفید از نتایج تعاملات اولیه با پکن راضی نیست. مارس گذشته در آلاسکا

این مقام رسمی که مجاز به اظهارنظر عمومی نیست و خواست نامش فاش نشود ، گفت که دولت امیدوار است به شی جی کمک کند تا مستقیماً بایدن را بشنود.

مقامات کاخ سفید به شی جین پینگ اعلام کردند که بایدن معاون رئیس جمهور سابق قصد ندارد از سیاست های دولت برای فشار بر چین در زمینه حقوق بشر ، تجارت و سایر زمینه ها خارج شود ، که به عقیده وی خارج از هنجارهای بین المللی عمل می کند.

علیرغم تنش بین واشنگتن و پکن ، مشارکت طولانی مدت بایدن با رئیس جمهور شی (که از دوران تصدی بایدن به عنوان معاون رئیس جمهور برمی گردد) می تواند به هر دو کشور که در موضوعات خاصی مانند تغییرات آب و هوا و کره شمالی با هم کار می کنند سود بدهد. برنامه هسته ای کره جنوبی

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا
یکی از مقامات کاخ سفید گفت بایدن معاون رئیس جمهور سابق به شی آشکار کرد که وی قصد ندارد از سیاست دولت در سرکوب حقوق بشر در چین خارج شود.
EPA/Shawn the

با سیم پست

دیدگاهتان را بنویسید