باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی برای درمان عفونت H. pylori:
مطالعات زیادی در مورد داروهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر درمانها تعداد باکتری های معده را کاهش می دهند ، اما نمی توانند آنها را ریشه کن کنند. داروهای طبیعی نباید جایگزین درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری شوند ، بنابراین قبل از شروع رژیم طبی ، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. با تأیید پزشک ، ممکن است از داروهای طبیعی به عنوان درمان های کمکی استفاده شود ، که ممکن است اثر داروهای رایج را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد در روده کمک می کنند. یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که مصرف پروبیوتیک ها قبل و بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به تجدید باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین ممکن است خطر رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی یافتند که لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را داشت.

چای سبز
چای سبز ممکن است به از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری و کاهش رشد کمک کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از ورم معده جلوگیری می کند و مصرف چای سبز در حین عفونت شدت گاستریت را کاهش می دهد.

عسل
هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد عسل به تنهایی می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از عسل در ترکیب با درمان های استاندارد ممکن است زمان درمان را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که ریشه شیرین بیان باکتری ها را به طور مستقیم نمی کشد ، اما ممکن است مانع از اتصال آنها به دیواره سلولی معده شود.

جوانه کلم بروکلی
ترکیب موجود در جوانه های کلم بروکلی به نام سولفورافان ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل های غذایی می توانند ورم معده را کاهش دهند. همچنین می تواند چسبندگی باکتری ها و اثرات آنها را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری حساس به نور است. در فتوتراپی ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند که فتوتراپی مورد استفاده برای معده بی خطر است. این روش معمولاً می تواند مورد استفاده قرار گیرد هنگامی که آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند.

خلاصه
بسیاری از افراد این باکتری را تا آخر عمر دارند و هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. این باکتری ها در صورت ایجاد گاستریت مزمن می توانند عوارض جدی ایجاد کنند ، که در صورت عدم درمان ، می تواند شامل زخم های خونریزی دهنده و سرطان معده باشد. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است. با توجه به داده های CDC 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری توسط آنتی بیوتیک ها 61-94 است. آنتی بیوتیک ها و کاهنده های اسید برای افزایش اثربخشی آنها با هم استفاده می شوند. افزودن داروهای طبیعی به داروهای شما می تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد.
پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را درخواست می کنند مگر اینکه علائم واضح باشد. در صورت مثبت بودن آزمایش H.pylori ، درمان را در اسرع وقت آغاز کنید. داروهای طبیعی مضر نیستند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت ها را درمان کنند. به عنوان جایگزین درمان معمولی بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

چگونه می توان از عفونت های آینده جلوگیری کرد

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست و هیچ توصیه رسمی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، بهداشت خوب باید با شستن منظم دستها و آماده سازی و پخت دقیق غذا حفظ شود. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، یک دوره درمانی را تکمیل کنید تا خطر عود را کاهش دهید.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید