بانک هایی که قانون را رعایت نکنند مجازات خواهند شد


    بانک هایی که قانون را رعایت نکنند مجازات خواهند شد

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اگر بانک ها به تعهدات خود در زمینه تسهیلات مسکونی عمل نکنند، طبق قانون عمل می کنیم، گفت: در قانون 20 درصد عدم انجام تعهد جریمه پیش بینی شده است. برای بانک هایی که همکاری نمی کنند و به تعهدات خود عمل نمی کنند اجرا می شود.


به گزارش ایلنا، رستم قاسمی در رابطه با احتمال طرح دعوای تحقق ماده (4) قانون جهش تولید مسکن به بانک های ناراضی بابت حداقل 20 درصد هزینه های مسکن گفت. وی گفت: قطعاً زمانی که بانک ها به تعهدات قانونی خود عمل نکنند، ما اقدام می کنیم.


وزیر راه و شهرسازی در خصوص همکاری نکردن تعدادی از بانک ها در پرداخت هزینه های توسعه راه و محیط زیست افزود: بانک های متعددی در حال همکاری هستند به عنوان مثال بانک مسکن که به تمام تعهدات خود در این زمینه عمل کرده است اما قانون برای بانک ها اعمال می شود. که همکاری نکردند و به تعهدات خود عمل کردند نکانان جریمه 20 درصدی از تعهدات خود را پیش بینی کرد.


بر اساس ماده (4) قانون جهش تولید مسکن؛ بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظفند در سال اول اجرای این قانون، هر ساله حداقل ۲۰ درصد از گزینه‌های پرداختی نظام بانکی را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند. حداقل 3.6 میلیون ریال تجهیزات برای واحدهای مشمول این قانون نباید کمتر باشد و برای سال‌های آینده حداقل منابع تسهیلات مذکور با افزایش درصد صدرالذکار بر اساس نرخ تورم سالانه افزایش یابد.


هیئت وزیران در قانون رشد تولید و عرضه مسکن ضمانت لازم برای این ماده قانونی را در تبصره (5) این ماده پیش بینی کرده است که به موجب آن؛ در صورت عدم رعایت این ماده، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است از بانک ها و مؤسسات اعتباری ناراضی به میزان 20 درصد تعهدات انجام نشده مالیات اخذ و به خزانه دولت واریز کند. بودجه سالانه. . این مبلغ 100 درصد تخصیص یافته و به حساب صندوق مسکن دولتی واریز می شود.


برهمین اساس محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس در نشست مشترک با رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به شکایت وزیر راه. وزیر راه و شهرسازی درباره عدم همکاری بانک ها در پرداخت منازل مسکونی گفت. بنابراین وزارت راه و شهرسازی باید شاکی باشد و در مکاتبه با رئیس قوه قضائیه از عدم اجرای قانون توسط بانک ها شکایت کند و این موضوع را پیگیری کند.


انتهای پیام/