بازنشستگان مخابرات ایران به چه چیزی اعتراض می کنند؟


بازنشستگان مخابرات ایران به چه چیزی اعتراض می کنند؟

در باخمن، هیئت مدیره جدید به طور کامل 1400 پرداخت غذا و آب و برق را حذف کرد. گفتند ما توان مالی نداریم و نمی توانیم پرداخت کنیم.


به گزارش خبرنگار ایلنا، از اواخر سال گذشته بازنشستگان مخابرات ایران از شهرهای مختلف به صورت دوره ای در سازمان مخابرات تجمع کردند تا اعتراض خود را به مسئولان اعلام کنند. اما بازنشستگان مخابرات به چه چیزی اعتراض می کنند؟


حسین شفاعتی (فعال بازنشسته مخابرات) در پاسخ به این سوال؛ این به زمان خصوصی سازی مخابرات اشاره دارد. به گفته وی؛ در سال 1384 هیئت وزیران این مصوبه را تصویب کرد، با توجه به بند 6 مقرر شد کلیه تعهدات شرکت مخابرات در قبال کارکنان اعم از حقوق، مزایا، بیمه، مستمری و سایر تعهدات همچنان محفوظ و مطابق با شرکت باشد. آئین نامه. تعهد.


وی افزود: بر این اساس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در مردادماه سال 93 آیین نامه را تصویب و برای تصویب به اداره کار ارسال کرد. ادامه پرداخت کلیه مزایای رفاهی و استخدامی و کلیه موارد مربوط به کارکنان و مستمری بگیران در این آیین نامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


این فعال بازنشسته ادامه داد: مدتی بود که این آیین نامه به صورت ناقص اجرا می شد و مخابرات به مستمری بگیران ماهانه غذا، رفاه، روز کاری و مرخصی و غیره پرداخت نمی کرد. تا سال 1393 با افزایش آگاهی از مقررات، شکایات زیادی به ادارات کار ارائه شد و با متقاعد شدن شرکت، شرکت مخابرات ایران در پایان سال 1394 و 1395 رتبه اول را در بین شرکت ها و سازمان های مشمول قانون کار از لحاظ تعداد شکایات اجرای ناقص مقررات و شکایات در دادگاه های اداره کار ادامه یافت و پرونده به دیوان عدالت اداری ختم شد.


وی ادامه داد: در سال 1395 مدیرعامل جدید مخابرات قول پیگیری موضوع را داد و در مهرماه 1396 آیین نامه ای تصویب شد و از آبان ماه به نسبت 55 درصد حقوق اداره کار پرداخت شد. در خصوص بدهی سال های گذشته مقرر شد تا به صورت اقساطی و با حفظ وجوه پرداخت شود و در این سال ها به صورت پراکنده وجوه پرداخت شد.


این فعال بازنشسته گفت: در سال 2019 رهبری مخابرات دوباره تغییر کرد. پرداخت مواد غذایی طبق مقررات در سال های 2018 و 2019 انجام شد و تا دی ماه 1400 ادامه داشت. اما در آن سال‌ها کارت‌های ورزشی برای همه کارمندان و مستمری بگیران به دلیل کرونا غیرفعال شد که هنوز هم غیرفعال است.


شفاعتی گفت: این رویه ادامه داشت تا اینکه هیات مدیره جدید 1400 پرداختی اقلام خوراکی و رفاهی در بهمن ماه را به طور کامل حذف کرد. گفتند ما توان مالی نداریم و نمی توانیم پرداخت کنیم.


این فعال بازنشسته ادامه داد: یکی دیگر از دغدغه های بازنشستگان بیمه تکمیلی آنهاست. از بازنشستگان برای بیمه اضافی کسر می شود، اما خدمات درمانی را که باید دریافت کنند، دریافت نمی کنند. اگر مستمری بگیر به مراکز درمانی طرف قرارداد مراجعه کند مشکلی ندارد اما اگر به مراکز غیر طرف قرارداد مراجعه کند بیمه هیچ هزینه ای به بیمه شده پرداخت نمی کند. در واقع بیمه به بهانه اینکه شرکت مخابرات بدهی را پرداخت نکرده و ما را با مشکلات زیادی مواجه کرده است، بار درمان کارمندان و مستمری بگیران را بر دوش نمی کشد.


شفاعتی تصریح کرد: گاهی مراجعه به مراکز خصوصی اجتناب ناپذیر است و حق ماست که بخشی از هزینه های خود را برای بیمه تکمیلی جبران کنیم اما متاسفانه این اتفاق نمی افتد.


وی گفت: متاسفانه دست مستمری بگیر به جایی بند نیست. به هر حال مخابرات از راه های مختلف پول در می آورد اما همیشه به بهانه کم بودن درآمد از دستمزد کارگران و مستمری بگیران کسر می کند.


انتهای پیام/