بازداشت اسدالله اسدی در آلمان خلاف قوانین بین المللی است/ حمید نوری باید فورا آزاد شود


بازداشت اسدالله اسدی در آلمان خلاف قوانین بین المللی است/ حمید نوری باید فورا آزاد شود

معاون امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر ستاد حقوق بشر به تشریح آخرین وضعیت پرونده اسدالله اسدی و حمیده نوری پرداخت.


به گزارش ایلنا، کاظم غریب آبادی درباره پرونده اسدالله اسدی گفت: وی از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است، بازداشت وی در آلمان و 101 روز بازداشت وی ناقض قوانین بین‌المللی، حقوق بشر و کنوانسیون 1963 وین درباره روابط کنسولی است.


قریب آبادی افزود: انتقال آقای اسدی به بلژیک و محکومیت ایشان در آن کشور نیز مشابه بوده و ما معتقدیم که این دادگاه از این نظر کاملا غیرقانونی و ناعادلانه است.


او گفت: «من دوشنبه گذشته (13 ژوئن) نامه ای به کمیساریای عالی حقوق بشر فرستادم و از او خواستم مداخله کند. زیرا ما شاهد نقض گسترده حقوق بشر علیه آقای اسدی در آلمان و بلژیک هستیم. نباید این اتفاق می افتاد و ما می خواهیم آقای اسدی هر چه زودتر آزاد شود و غرامت دریافت کند. ما این درخواست را در بالاترین سطح از مقامات بلژیکی مطرح کرده ایم و به اجرای آن در سطح دادگاه، ستاد حقوق بشر، از طریق وزارت امور خارجه و در سطوح دیگر ادامه خواهیم داد.»


غریب آبادی در بخشی دیگر از پرونده حمید نوری گفت: در مورد آقای نوری نیز وضعیت به همین منوال است، حقوق ایشان کاملاً تضییع شده و بازداشت ایشان کاملاً غیرقانونی بوده است، تنها بیش از یک سال از طرح اتهام توسط دادستان سپری شده است. هیچ مدرکی نداشت.»


وی افزود: با او بسیار بد رفتار شد و حقوق مختلف او تضییع شد. البته اخیراً اعلام کردند که حکمشان به زودی اعلام خواهد شد.»


ما به دولت سوئد پیغامی فرستادیم که معتقدیم دستگیری آقای نوری توطئه گروه های تروریستی مورد حمایت دولت سوئد برای هدف قرار دادن ایران است، نه فقط آقای نوری که همه اینها هستند.» اتهامات علیه او نادرست و بی اساس است. “


دبیر دفتر حقوق بشر گفت: ما به دولت سوئد اعلام کرده‌ایم که آقای نوری نباید مجازات شود و باید در اسرع وقت آزاد شود.


غریب آبادی همچنین درباره اقدامات دولت سوئد گفت: متاسفانه دولت سوئد به پایگاه تروریست ها علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.


ما از شهروندان خود دفاع و محافظت خواهیم کرد. حتی اگر آنها به ما مراجعه نکنند اما با حمایت ما موافقت کنند، ما از آنها حمایت خواهیم کرد.»انتهای پیام/