این اولین ارز نیویورک بود.


اولین چاپگر نیویورک ، ویلیام بردفورد ، در نوامبر 1685 در 22 سالگی وارد مستعمرات آمریکای شمالی شد. وی که ابتدا در پنسیلوانیا مستقر شد ، یک چاپخانه در آکسفورد ، نزدیک فیلادلفیا تأسیس کرد ، و در آنجا تجارت خود را برای هفت سال آینده ادامه داد. با این حال ، پس از توهین مکرر به کوئکرها ، وی توسط ایالت نیویورک دعوت شد تا برای ایجاد اولین چاپخانه عمومی به مستعمره بیاید. او در سال 1693 وارد منهتن شد و تجارت جدیدی را در خیابان کنونی خیابان 81 مروارید (بار و گریل امروزی) آغاز کرد. مطبوعات او تنها مطبوعات در نیویورک بود تا سال 1726 ، هنگامی که شاگرد سابقش ، جان پیتر زنگر ، شرکت چاپ خود را تأسیس کرد.

برادفورد در طول تجارت طولانی خود مسئول بسیاری از نقاط عطف چاپ نیویورک بود ، از جمله انتشار اولین کتاب مستعمره (1693) ، اساسنامه (1694) ، روزنامه (1725) و نقشه (1731). کتابخانه عمومی نیویورک دارای نسخه هایی از همه موارد ذکر شده ، همراه با اولین اسکناس منتشر شده در مستعمرات ، همراه با یک اسکناس تورفته در سال 1709 ، چاپ شده توسط بردفورد است.

اصطلاح اسکناس تورفتگی از بریده شدن ساقه هر اسکناس ناشی می شود و لبه ای مواج و نامنظم بر جای می گذارد. اگر متناسب با خردهای مربوطه که توسط دولت نگهداری می شود ، باشد ، چنین اسکناسی را می توان با مقدار مشخصی از سکه ها توسط مالک بازخرید کرد. نیویورک سومین مستعمره بود که پس از ماساچوست در 1690 و کارولینای جنوبی در 1703 پول کاغذی صادر کرد.

لایحه تورفتگی بردفورد بخشی از نمایشگاه گنجینه پولونسکی در کتابخانه عمومی نیویورک است که به همراه 250 مورد نادر و منحصر به فرد دیگر در مجموعه تحقیقات کتابخانه قابل مشاهده است. نمایش رایگان (بدون تماس ، فقط کنجکاوی) جمعه 24 سپتامبر 2021 باز است.

همانطور که قبلاً ذکر شد ، سالهای اولیه بردفورد در پنسیلوانیا با اختلاف نظر همراه بود. در سال 1692 او دستگیر و متهم به نقض قانون کنگره مبنی بر الزام چاپ Broadside و درج نام چاپگر در نشریه شد.

در محاکمه بعدی ، برادفورد از خود دفاع کرد و استدلال کرد که هیئت منصفه نه تنها باید تصمیم بگیرد که آیا مطالب مورد نظر را چاپ کرده است ، بلکه آیا موضوع واقعاً خرابکارانه است یا خیر. استراتژی دفاعی او ، ادعای اولیه آزادی بیان ، قطعاً مبتکرانه بود ، اما این تصادفی بود که احتمالاً منجر به تبرئه شد. دادستان مشتاق شناسایی بردفورد به عنوان چاپگر برادساید مورد نظر ، یک حروف چاپی با آثار هنری چاپ شده به عنوان مدرک معرفی کرد. با این حال ، هنگامی که مدیر هیئت منصفه شروع به تحویل این نوع برای معاینه کرد ، به طور تصادفی روی زمین افتاد و در یک توده درهم پیچیده افتاد و تمام شواهد گناه بردفورد را از بین برد.

بردفورد در سال 1744 در 81 سالگی بازنشسته شد و 60 سال در صنعت چاپ کار کرد. وی در سال 1752 درگذشت و در قبرستان کلیسای ترینیتی به خاک سپرده شد. میراث او به عنوان یک چاپگر از طریق فعالیتهای پسرش اندرو و نوه ویلیام ادامه یافت ، که در طول قرن هجدهم از حرفه قابل توجهی به عنوان چاپگر برخوردار بودند. امروزه برادفورد به درستی به عنوان “چاپگر پیشرو مستعمرات مرکزی” شناخته می شود.

این داستان بخشی از مشارکت ما با NYPL است. نمایشگاه گنجینه پولونسکی کتابخانه عمومی نیویورک، نشان دادن اقلام 4000 ساله در مجموعه تحقیقات کتابخانه. اشیاء و داستانهای پشت آنها برای الهام بخشیدن ، الهام بخشیدن و عمیق ساختن تفکر درباره تاریخ ما و جهان است. ما در طول ماه سپتامبر روزانه یک مورد مرتبط با نیویورک ارسال می کنیم تا همه آنها را ببینید. در Gothamist.com/treasuresبه

نمایشگاه گنج در روز جمعه ، 24 سپتامبر 2021 در ساختمان Stephen A. Schwarzman در خیابان های پنجم و 42 برگزار می شود. بلیط های وقت آزاد اکنون در اینجا موجود است.به

دیدگاهتان را بنویسید