«ایساتیس» فیلم اختتامیه جشنواره فیلم مستند مسکو بود


در یک رویداد ویژه، در عصر پایانی دهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند مسکو «داکار»، فیلم مستند بلند «ایساتیس» به کارگردانی علیرضا دهگان به نمایش در می آید.


آنطور که ایلنا با اشاره به مشاور رسانه ای این پروژه خاطرنشان کرد، فیلم مستند «ایساتیس» به کارگردانی علیرضا دهگان به کارگردانی علیرضا دهگان به عنوان فیلم پایانی دهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند مسکو «داکار» پخش می شود. در اولین اکران رسمی خارجی این مستند، پوستر جدید این اثر ساخته مجتبی موسوی رونمایی و منتشر شد.


جشنواره بین المللی فیلم مستند مسکو «داکار» یکی از مهم ترین جشنواره های فیلم مستند است که همه ساله بازدیدکنندگان زیادی دارد. هدف اصلی این جشنواره نمایش مستندهای مستقل از سراسر جهان و ارائه تمامی ژانرها و بهترین مستندهای جهان در روسیه، ارائه و تحلیل آنها به عنوان خطی جدا از سینما با تمام زیبایی شناختی و اجتماعی-فرهنگی آن است. تنوع هر سال، این رویداد مستندهایی را به نمایش می‌گذارد که هم شامل روایت‌های شاعرانه و هم شخصیت‌های واقعی از دنیای اطراف است که می‌توانند کلیشه‌های قدیمی را بشکنند و افراد همفکر را دور هم جمع کنند.


دهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند مسکو “داکار” از 15 تا 24 آگوست برابر با 24 اوت تا 2 سپتامبر 1401 در مسکو برگزار می شود.


«ایساتیس» مستندی شاعرانه درباره بخشی از فرهنگ ایرانی با توجه به عناصر چهارگانه طبیعت است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: داستان دستان مردانی که کیمیا را از خاک و از نیستی به هستی آفریدند. داستانی قدیمی درباره شأن واقعی آب؛ آب از ایده های جدید منحرف می شود. حکایت پرفراز و نشیب شهری که قرن هاست همچون عقیق در خاک بیابان خشک و بایر می درخشد. داستانی از گفتگوی محبت آمیز ادیان و بوی ایمان…»


مستند «ایساتیس» پیش از این برنده جایزه ویژه دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما-غکریت»، نامزد دریافت سیمرگ بهترین مستند سی و نهمین جشنواره فیلم فجر، نامزد بهترین فیلم نت‌پک شده بود. تندیس سیمین کاندیدای بهترین فیلم و بهترین صدابرداری از جشنواره فیلم مستند ایران، بهترین فیلمبرداری و بهترین موسیقی از جشنواره مستند ایران در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فجر، برنده بهترین مستند از جشنواره بین‌المللی فیلم رشد و بهترین فیلم در بخش بین‌المللی شده است. هشتمین جشنواره بین المللی شهر.


برخی از عوامل مستند ایساتیس عبارتند از: کارگردان: علیرضا دهقان، تهیه کننده: علیرضا دهقان و راحیل صحرایی، تصویربرداری: مهدی آزادی، پژوهش: راحیل صحرایی و علیرضا دهقان، تدوین: بهمن کیارستمی و پویا پارسا مقدم، آهنگساز: اوروسکی، صدابردار: آش. طلویان صدابردار: آرش قاسمی، متن نویس: رضا آتشی و علیرضا دهقان، تدوین متن: همایون امامی، مدیر تولید: محمدحسین افضلی، مدیر هماهنگی: محمدرضا واحدی، دستیار اول و برنامه ریز: محسن شاهنده، دستیار دوم کارگردان: فرامرز جواد، طراح صحنه: وحید زبرجدی، طراح صحنه: علی فرخ، طراح صحنه و لباس: زهرا غیاشی، تصاویر رنگی: حمیدرضا فتورچیان و برنا جمیدی، جلوه های ویژه بصری: علی نیکوکار، زیرنویس: رضا طاری واردی، ترجمه: حسن شرف الدین طراح پوستر مجاهدی: موسوی، عکاس و فیلمبردار پشت صحنه: امیر جلالی، گرافیست: مازیار علیاری، طراح عنوان: بهنام عباسی فر، مشاور رسانه ای: آزاده فضلی، مدیر پروژه: طرز فیلم، پخش بین المللی: فیلمار پیکچرز.


انتهای پیام/