ایران و آمریکا فرصت های زیادی را برای دستیابی به سازش از دست داده اند/ تهران نباید خطر ارجاع پرونده هسته ای به شورای امنیت را نادیده بگیرد.


ایران و آمریکا فرصت های زیادی را برای دستیابی به سازش از دست داده اند/ تهران نباید خطر ارجاع پرونده هسته ای به شورای امنیت را نادیده بگیرد.

یکی از اعضای شورای روابط خارجی آمریکا گفت: از زمان بیل کلینتون، سیاست آمریکا ترکیبی از فشار و تلاش برای دستیابی به نوعی توافق بوده است، اما متأسفانه هم ایران و هم آمریکا فرصت‌های زیادی را برای دستیابی از دست داده‌اند. توافق. نوعی سازش


شیرین هانتر در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، دور جدید مذاکرات برای احیای برجام را که از روز گذشته (پنجشنبه) در وین آغاز شد و در پاسخ به این سوال که جوزپ بورل هفته گذشته اعلام کرد که پیش نویس پیشنهادی را ارائه خواهد کرد، ارزیابی کرد. وی با ارسال برجام به طرف‌های برجام، ارزیابی شما از این ابتکار عمل توسط مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چیست و گفت: اروپا بسیار مشتاق است تا پایان برجام را ببیند. با توجه به مشکلات انرژی اروپا به دلیل جنگ در اوکراین، کشورهای اروپایی خواهان رسیدن بیشتر نفت ایران به بازارهای جهانی هستند. از نظر امنیتی، در صورت شکست برجام و افزایش خطر درگیری نظامی در خاورمیانه، بیشتر از پیامدهای منفی آن متضرر خواهد شد. اینها دلایل اصلی ابتکار جوزپ بورل هستند. اما در وهله اول، سرنوشت برجام به تصمیم ایران و آمریکا بستگی دارد.

استاد دانشگاه جورج تاون روز سه‌شنبه در پاسخ به سوال وزیر امور خارجه ایران گفت: در حالی که در حال بررسی پیشنهادات بورل هستیم، آمریکا تحریم‌های جدیدی را که برخلاف میل واشنگتن است، دوباره اعمال کرده است. وی برای بازگشت به برجام، این اقدام آمریکا را چگونه تحلیل می‌کنید و اگر مقامات کاخ سفید معتقد به شکست سیاست فشار حداکثری ترامپ نیستند، چرا این مسیر را ادامه می‌دهند، گفت: سیاست بایدن در قبال ایران تفاوت چندانی با ایران ندارد. مال ترامپ اشتباه ایران این بود که فکر می کرد بایدن سیاست آمریکا در قبال تهران را به کلی تغییر می دهد. از زمان بیل کلینتون، سیاست آمریکا ترکیبی از فشار و تلاش برای دستیابی به نوعی توافق بوده است، اما متأسفانه، هم ایران و هم ایالات متحده فرصت های زیادی را برای دستیابی به نوعی سازش از دست داده اند.


هانتر همچنین در پاسخ به این سوال که تحلیلگران معتقدند با ادامه بحران اوکراین و بحران جدیدی که بر سر تایوان به وجود آمده، غرب با کشاندن پرونده ایران به شورای امنیت به دنبال بحران جدیدی نیست و به همین دلیل است. وی گفت: در میان مدت موضوع مذاکرات برای احیای برجام به همین منوال ادامه خواهد داشت، آیا شما نیز به همین تحلیل اعتقاد دارید، گفت: قطعا ممکن است همین وضعیت ادامه پیدا کند، اما ایران باید روی دیگر بحران های آمریکا خیلی حساب نکنید و خطر ارجاع پرونده هسته ای به شورای امنیت را نادیده بگیرید

یکی از اعضای شورای روابط خارجی آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مشخص است ایران به دلیل مشکلات اقتصادی باید برجام را احیا کند و به کشور فضای تنفسی بدهد، آمریکا هم می گوید که همین را می خواهد. وی با بیان اینکه آیا احیای برجام برای کاخ سفید مهم است، گفت: برجام همیشه برای ایران مهمتر از آمریکا بوده است. آمریکا و دیگر کشورها می‌دانند که ایران به این زودی‌ها نمی‌تواند یک بازدارنده هسته‌ای بسازد. زیرا اگر خطر فوری وجود داشت، تا به حال نوعی عملیات نظامی علیه ایران انجام شده بود. این در حالی است که ایران نیاز مبرمی به بهبود وضعیت اقتصادی خود دارد. ایران به پول نیاز دارد و روحیه جهادی برای حل مشکلات ایران کافی نیست.

هانتر در پاسخ به این سوال که موقعیت روسیه را چگونه می بینید، آیا این کشور به گروگان احیای برجام برای پایان دادن عزتمندانه به بحران اوکراین گرفته شده است یا خیر، هانتر گفت: روسیه همیشه خواهان ضعیف بودن ایران بوده و هنوز هم می خواهد. و یک وابسته در مسکو بمانید. در نتیجه روسیه همواره مخالف هرگونه بهبود روابط ایران و غرب است. اکنون هم که این کشور از انرژی خود برای فشار به غرب استفاده می کند و بازارهای نفت ایران را در گوشه و کنار گذاشته است، قطعاً نمی خواهد با احیای برجام، اوضاع ایران را سامان دهد.


انتهای پست/