ایجاد مجتمع قضایی برای جرایم تصادفی در استان کومو


ایجاد مجتمع قضایی برای جرایم تصادفی در استان کومو

دادستان و انقلاب کوما از راه اندازی مجتمع قضایی جرایم غیرعمد خبر داد و گفت: اجرای این طرح باعث کاهش زمان رسیدگی به پرونده و کاهش رضایت شاکی و بیمه گران شده است.


به گزارش ایلنا از کوما، حجت الاسلام قریب در نشست خبری هفته قاضی گفت: در سال 1400، 62 هزار پرونده کیفری وارد قوه قضائیه شده و در حال رسیدگی است که روندی کاهشی داشته است. 24000 پرونده نیز در جریان اجرای احکام بررسی و مختومه شد.


وی با اشاره به اینکه کاهش مجرمان یکی از سیاست های اصلی قوه قضائیه است، افزود: در سال گذشته هزار و 640 فقره حبس، 276 فقره آزادی مشروط، 173 مورد تعلیق اتهام، 98 فقره عفو، 583 فقره حبس تعزیری. 11 مورد رضایت والدین.


دادستان کما و انقلاب با اشاره به اینکه حکم حبس ابد استان قاطعانه اجرا شده است، تاکید کرد: اجرای این احکام باعث افزایش امنیت استان و ایجاد ناامنی برای جویندگان جرایم خشن شده است.


وی افزود: کاهش جرم مرتبط با متهمانی است که جرایم آنها برهم زننده نظم و امنیت عمومی نباشد اما مرتکب جرایمی چون چاقو کشی، قتل، آدم ربایی و قاچاق مواد مخدر بخشیده نمی شود.


قریبس به موضوع مجتمع دادگاه جرایم غیرعمد اشاره کرد و افزود: مستقیماً به شورا رفت. اختلافات در حال حل شدن است.


وی گفت: اجرای این طرح باعث کاهش زمان رسیدگی و رضایت مندی و بیمه گذاران شده است.


دادستان کما افزود: سال گذشته 7 هزار و 174 فقره تصادف در استان کما رخ داد که از این تعداد 6 هزار و 468 فقره به مرجع حل اختلاف ارجاع شد که منجر به دیه یکباره شد.


وی به موضوع افزایش سرمایه از طریق پرداخت سودهای غیرسنتی شرکت ها اشاره کرد و گفت: 8 شرکت در استان نتوانستند مدارک لازم برای فعالیت های تجاری را ارائه کنند به همین دلیل مدیران این شرکت ها به معاونت پیشگیری از وقوع جرم دعوت شدند. و اجبار فعالیت اقتصادی را متوقف کند.


قریب درباره پرونده بلوار کشاورز گفت: 26 اسفند برای وی تفهیم اتهام شد و شهرداری 30 درصد، آتش نشانی 25 درصد، آب و فاضلاب 25 درصد و پیمانکار 20 درصد مجرم شناخته شدند. پرونده به دادگاه ارسال شده است.


قریب همچنین با اشاره به کشته شدن یک مرد در درگیری مسلحانه ماموران پلیس کوما با یک قاچاقچی مواد مخدر در خردادماه امسال، اظهار کرد: مسئولان به توصیه تیراندازی یا عدم تیراندازی عمل می کنند و به زودی به پرونده رسیدگی می شود.


یادداشت شده – مورد دقت نظر واقع شده؛ تصادف در یک جلسه در میدان کشاورز کما باعث رانش زمین و سقوط دو دستگاه خودرو در گودال ۷ متری در بامداد ۴ فروردین شد و سه نفر از اعضای خانواده کما جان باختند.


وی در خصوص ناهنجاری های ظاهری در کما گفت: یگان ویژه ای را برای بررسی و پیشگیری راه اندازی کرده ایم و البته رسیدگی به ناهنجاری های اجتماعی در استان بر عهده قوه قضاییه است.


دادستان کما ادامه داد: دستورات لازم برای سگ زنی، دوچرخه سواری و بدحجابی بانوان صادر شده و هفته گذشته یک گروه 80 نفری که برای شنیدن موسیقی رپ در پارک علوی تجمع کرده بودند دستگیر شدند. رهبران این گروه در بازداشت به سر می برند و برخی دیگر با قرار وثیقه آزاد شده اند.


وی وظایف دادستانی را برخورد با باندهای فساد و فحشا عنوان کرد و گفت: چندی پیش پسرانی در پارک علوی دستگیر شدند که تجمع وبلاگ نویسان در ماه مبارک رمضان نیز جدی گرفته شد.


قریب همچنین گفت که 200 نفر از بازداشت شدگان در سال گذشته به اتهامات وارده به حالت تعلیق درآمده اند.


انتهای پیام/