اولویت سرمایه گذاری دولت احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل است


نماینده معاون اول رئیس جمهور در جنبش احیا تاکید کرد: 4.5 درصد رشد اقتصادی 8 درصدی پیش بینی شده دولت از محل سرمایه گذاری محقق می شود و اولویت در احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل است.

وی افزود: این میزان سرمایه گذاری نیاز به نقدینگی بالایی دارد و برای تحقق آن به سراغ واحدهای سازه ای فعال و نیمه فعال و پروژه های نیمه تمام رفته ایم که می تواند باعث جهش تولید و ایجاد اشتغال جدید در یک کشور شود. زمان کوتاه تر و با بودجه کمتر . برای احیای واحدهای مختلف اقتصادی مانند صنعت، کشاورزی و معدن تلاش می کنیم.

نماینده معاون اول رئیس جمهور در مراسم آغاز و راه اندازی نهضت احیای بنگاه های اقتصادی گفت: فعالیت ما موازی کاری با سایر نهادها نیست، بلکه تلاش می کنیم زیرساخت های لازم را برای احیای بنگاه های اقتصادی ایجاد کنیم. ارتباط بین نهادهای مختلف .

وی تصریح کرد: بخش خصوصی نیز در بحث احیا عمل کرده است که می تواند نقدینگی موجود در جامعه را به این بخش تزریق کند.

مدنی بیان کرد: میز تخصصی بورس، میز تخصصی بانک مرکزی برای احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل ایجاد شده و از تمام ظرفیت های کشور برای این کار استفاده می شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: برای احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل از طریق صندوق سرمایه گذاری خصوصی (PE) نیز استفاده می شود. این روش در بسیاری از کشورها استفاده می شود و ما در حال اجرای آن به عنوان یک مدل محلی هستیم.

وی گفت: سازمان های مختلف با مدل های مختلف برای احیای واحدهای اقتصادی کمک گرفته اند که بنیاد مصطفان، فرمان امام، مجری بسیج و صندوق کارآفرینی امید است.

مدنی تاکید کرد: مشارکت بخش خصوصی در احیای کارخانجات تولیدی باید بر اساس سود اقتصادی آنها باشد تا منابع مالی فراوان موجود در جامعه وارد این بخش شود.

وی گفت: 25 شهریورماه با حضور دستگاه های مختلف اولین رویداد ملی احیاگران واحدهای اقتصادی و تولیدی برگزار می شود.

اختلالات تولید را به حداقل برسانید

سعید عمرانی معاون دادستان کل کشور و دبیر ستاد اقتصادی مقاومت قضایی نیز در این مراسم اظهار داشت: در برخی موارد بحث درمانی گوی سبقت را از عمل گرایی پیشی گرفته است و همچنان موانع زیادی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی وجود دارد و آنها نمی تواند. آنها را حل کنید تا زمانی که این مشکلات حل شوند. به کار خود ادامه دهید.

وی افزود: کارخانه ها برای ادامه کار باید پاسخگوی دستگاه های مختلفی باشند که باعث کندی فعالیت آنها می شود.

عمرانی اضافه کرد: دستگاه های نظارتی باید پشت سر بنشینند و از تولید حمایت کنند و از دخالت در امور واحدهای تولیدی بکاهند.

معاون دادستان کل کشور گفت: وجود امضاهای طلایی در برخی دستگاه های دولتی مانع از بسیاری از فعالیت هایی می شود که باید توسط واحدهای تولیدی انجام شود.

وی تصریح کرد: این سوال پیش می آید که چرا تیم های استقلال و پرسپولیس که قرار بود سهام آنها واگذار شود به درستی محقق نشد؟

به جای ایجاد واحدهای اقتصادی جدید، واحدهای اقتصادی بسته احیا می شوند

علی رسولیان معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرهای صنعتی کشور نیز در این مراسم اظهار داشت: طرح احیای واحدهای راکد هر ساله توسط این سازمان اجرا می شود و واحدهای راکد متقاضی احیا و تامین می شوند. با امکانات لازم

وی افزود: از سال گذشته با حضور آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان و معاون اول ایشان بر احیای تمامی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل تاکید شد، مشکلات مختلف و 1267 واحد صنعتی شناسایی شد. شناسایی شدند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی افزود: چند سالی است که سطح سرمایه گذاری افزایش پیدا نکرده است اما با شرایطی می توان با احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل سرمایه گذاری را افزایش داد.

وی تصریح کرد: واحدهای تجدیدپذیر به طور متوسط ​​برای 18 نفر در حوزه های مختلف شغل ایجاد می کند که این اشتغال در بخش هایی مانند کشاورزی، گردشگری و معدن بیشتر است.

رسولیان افزود: برای ایجاد اشتغال برای یک نفر در واحدهای صنعتی 1.5 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم که با احیای واحدهای اقتصادی این میزان سرمایه گذاری کاهش چشمگیری خواهد داشت.

وی بیان کرد: برای سرمایه گذاری و رفع مشکلات این کارخانه ها می توان از ستادی استفاده کرد که ابزار قانونی و توانمندی های مناسب برای تسهیل تولید و رفع موانع را داشته باشد.

بر اساس گزارش در این جلسه ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نیز گفت: برای توسعه احیای واحدهای صنعتی در همایش پیش رو کتاب و دوره های آموزشی را به احیاگران اقتصادی ارائه خواهیم داد و احیاگران برتر خواهند بود. در این مراسم معرفی شد. 10 نفر از کارشناسان حوزه احیای واحدهای اقتصادی نیز به عنوان کمیته علمی منصوب شده اند.

وی افزود: سازمان مدیریت صنعتی همانند تجربه ای که در گذشته داشته طرح مشکل یابی عمیق را در اختیار بنگاه های اقتصادی قرار می دهد.

توجه به بازار واحدهای اقتصادی احیا شد

فرشاد مقیمی معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز در این مراسم اظهار داشت: از کمک شرکت های دانش بنیان برای احیای واحدهای اقتصادی نیز استفاده می شود. ما آمادگی داریم فضا را برای تاسیس این شرکت ها اختصاص دهیم.

وی افزود: برخی واحدهایی که نیاز به احیا دارند باید نگاه دیگری به بازار خود داشته باشند زیرا در گذشته با مشکلات بازار مواجه بودند.

معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تصریح کرد: ایجاد فضای صادراتی برای واحدهای سازه ای که در حال نوسازی هستند باید مورد توجه قرار گیرد و می توان از کمک سازمان توسعه تجارت در این زمینه استفاده کرد.

وی تاکید کرد: برخی از واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل که باید احیا شوند، صاحبان آنها باید تشویق شوند و در واقع انگیزه ایجاد کنند و باید در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام دهیم.