اهداف سفر رهبران آلمان، فرانسه و ایتالیا به اوکراین / دلایل حضور تنها نخست وزیر انگلیس در کیف / سناریوی اروپایی برای جنگ اوکراین


اهداف سفر رهبران آلمان، فرانسه و ایتالیا به اوکراین / دلایل حضور تنها نخست وزیر انگلیس در کیف / سناریوی اروپایی برای جنگ اوکراین

یک تحلیلگر مسائل اروپا گفت: تمایل کشورهای اروپایی برای مقابله با روسیه قوی تر از همیشه شده است و آنها علیه مسکو گرد هم آمده اند تا آرمان همگرایی غربی را حفظ کنند و از تغییر ژئوپلیتیک در جغرافیای اروپا جلوگیری کنند.


مرتضی مکی، تحلیلگر مسائل اروپا با اشاره به سفر سران اروپایی به اوکراین و اعلام این خبر گفت: سفر سران آلمان، فرانسه و ایتالیا به اوکراین و دیدار آنها با ولودیمیر زلنسکی با هدفی چند جانبه. حمایت کامل از دولت. توجه داشته باشید که این سه کشور در دهه های اخیر از روسیه نفت و گاز دریافت می کنند و به نوعی شریک این کشور به حساب می آیند و حتی آلمان، فرانسه و ایتالیا سرمایه گذاری های کلانی در روسیه و این سرمایه گذاری متقابل انجام داده اند. روسیه در این سه کشور این کار را انجام داده است. اکنون با تحریم روسیه، شاهد قطع روابط هر سه کشور با مسکو و یافتن جایگزین های جدید برای نفت و گاز خود هستیم.


وی ادامه داد: از آغاز جنگ در اوکراین در 24 فوریه، هر سه کشور به دنبال جلوگیری از درگیری و دخالت مستقیم در این پرونده بوده اند و اوکراین نیز از این کشورها انتقاد کرده است؛ نمونه ای علنی از انتقاد اوکراین به موازات آن شاهد بودیم. ورود انفرادی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا به اوکراین، که باید به عنوان یک مانور از سوی روسیه در قدرت تلقی شود، خسارات زیادی به پرسنل نظامی روسیه از آغاز جنگ وارد کرده است.


این کارشناس سیاست گفت: شرایط در این میان به سمتی پیش رفته که یک سری تهدیدات به مسکو ارسال شود. توجه داشته باشید که در این بین، اتحادیه اروپا درخواست اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا را پذیرفته است، که اکنون یک کشور اروپایی مشکل دار است. اروپایی‌ها همچنان به ارسال کمک‌های سیاسی و نظامی به اوکراین ادامه می‌دهند، اما در این بین هنوز نمی‌خواهند مستقیماً در درگیری‌ها و در حوزه سیاسی-نظامی شرکت کنند. در عین حال، تمایل کشورهای اروپایی برای رویارویی با روسیه بیشتر از گذشته شده است و آنها برای حفظ آرمان همگرایی غربی و جلوگیری از تغییر ژئوپلیتیک در جغرافیای اروپا، علیه مسکو گرد هم آمده اند. اینکه فرانسوی ها اعلام می کنند که اوکراین در ازای واگذاری برخی مناطق به روسیه به جنگ پایان می دهد، تنها ایده ای است که امانوئل ماکرون مطرح کرده است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به هیچ وجه مایل نیستند شرق و جنوب اوکراین به روسیه واگذار شود، زیرا معتقدند اگر جنگ بر این اساس تمام شود، روسیه بدون شک در آینده نزدیک به همسایگان اروپایی خود حمله خواهد کرد. بر این اساس، من معتقدم هر کشوری که بخواهد در اوکراین میانجیگری کند باید همه جوانب را در نظر بگیرد و به همین دلیل فرانسوی ها نمی توانند با این پیشنهادات جنگ در اوکراین را خاموش کنند. بدون شک به کمک اوکراین که می‌خواهد به خاطر خود اوضاع را مدیریت کند ادامه خواهد داد و باید دید که آیا این حمایت جنگ داخلی در اوکراین را تشدید می‌کند یا اروپا فقط در تلاش است تا آن را تضعیف کند.


انتهای پیام/