اهداف ریاض و آنکارا از ابتدای روند کاهش تنش ابزار کافی برای ایران هراسی نداشته اند/عربستان سعودی


اهداف ریاض و آنکارا از ابتدای روند کاهش تنش ابزار کافی برای ایران هراسی نداشته اند/عربستان سعودی

این کارشناس ترک گفت: نگرانی های مشترک ترکیه و عربستان سعودی در مورد جو بایدن به تصمیم برای ادغام ریاض و آنکارا منجر شد. از سوی دیگر ترکیه و عربستان سعودی به دنبال نزدیکی عمیق تر با اسرائیل هستند و این معمایی با هدف بهره برداری از لابی اسرائیل در آمریکا است.


رسول علیپور در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، به تحلیل اهداف سفر ولیعهد عربستان به ترکیه و پاسخ به این سوال که پس از نزدیک به 4 سال تنش در ریاض و آنکارا پس از ترور جمال حشگیت در کنسولگری عربستان . در استانبول ناگهان شاهد سفر رئیس جمهور ترکیه به ریاض بودیم و اکنون پس از این دیدار، بن سلمان به ترکیه می رود. اهداف ریاض و آنکارا از آغاز روند کاهش تنش چیست؟ در نهایت، ترور آقای جمال حشقاچی و آقای اردوان در کنسولگری عربستان در استانبول رسماً اعلام کرد که بن سلمان ولیعهد سعودی شخصاً در این ترور دست داشته است. در آن زمان رئیس جمهور ترکیه با کشتن جمال حشقچ و تضعیف مشروعیت بن سلمان تلاش می کرد به درگیری های جاری بین دو کشور مانند سوریه، لیبی و اخوان المسلمین پایان دهد.


وی ادامه داد: این اتفاقات در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ رخ داد و رئیس جمهور وقت آمریکا از عربستان به عنوان دست خود در خاورمیانه و خلیج فارس برای جذب دلارهای نفتی عربستان استفاده کرد و این معامله خوبی بود. بین ترامپ و بن سلمان با سخنرانی جو بایدن در ایالات متحده، سیاست ایالات متحده در خاورمیانه، اگرچه مبتنی بر یک سیاست کلی است، با سیاست دموکرات ها و جمهوری خواهان متفاوت است، رئیس جمهور جدید آمریکا بر مشکلات حقوق بشر پیرامون ریاض تاکید کرد. که عربستان و شخص بن سلمان را منزوی کرد.


وی افزود: ترکیه از سوی آنکارا تحت فشار بوده است؛ در مسائل منطقه ای اس 400 بیشتر نمایان شده و حتی خریدی که ترکیه در ارتباط با اف 16 به آن امیدوار بود لغو شده است. حتی پرونده اف 35 در که ترکیه در یک پروژه ساختمانی مشارکت داشت، به بهانه اینکه ترکیه اس 400 را از روسیه خرید، تهدید ناتو تلقی می شود، اما دونالد ترامپ تا حدودی با اردوغان آشتی کرد و به تحریم های سطحی متوسل شد، بنابراین جو بایدن طرفدار اردوغان نبود. اصلاً و وجه مشترک عربستان سعودی و ترکیه بود.


این کارشناس ترکیه ای گفت: نگرانی های مشترک دو کشور در مورد جو بایدن به تصمیمی منجر شد که ریاض و آنکارا باید نزدیک شوند. از سوی دیگر ترکیه و عربستان سعودی به دنبال نزدیکی عمیق تر با اسرائیل هستند و این معمایی با هدف بهره برداری از لابی اسرائیل در آمریکا است. همگرایی بین ترکیه و عربستان سعودی در شرایط کنونی توسط عوامل بسیاری تسهیل شده است. مشروعیت بن سلمان در رابطه با ترور جمال حشقچ زیر سوال رفته است و بارها در مذاکرات محرمانه این بحث مطرح شده است که بن سلمان ترور روزنامه نگار سعودی را پیش شرط سفر اردوغان به ریاض قرار داده است که ضربه سختی به ترکیه وارد کرده است. شهرت، آبرو. .


وی ادامه داد: دلیل این چرخش در ترکیه این بود که کشور در وضعیت بدی قرار داشت و جنگ اقتصادی بزرگی علیه کالاهای ترکیه در عربستان و امارات آغاز شده بود و ترکیه به دلایل مختلف دچار بحران اقتصادی شد و مجبور به طرح سرمایه برای خروج از بحران و خود ترکیه اکنون با کشورهای اروپایی اختلافات زیادی دارد، از جمله اکتشاف گاز خود در شرق دریای مدیترانه، آنکارا اکنون به این نتیجه رسیده است که باید اختلافات خود را با بسیاری از کشورها حل کند، زیرا مشکلات اقتصادی این کشور هستند. پاشنه آشیل اردوغان در انتخابات آتی.


علیپور در پاسخ به این سوال که با توجه به سردی روابط تهران – آنکارا و قطع روابط دیپلماتیک تهران و ریاض، پنج دور مذاکره برای کاهش تنش بر سر موضع ایران در این همگرایی ترکیه و عربستان انجام شده است. و اساساً این “چه همگرایی برای کشور ما ایجاد خواهد کرد” گفت. وارد باتلاق شده اند. او امروز با وجود تمایل به افزایش ایران هراسی، به دلیل نبود ابزار کافی، در حال یافتن راهی برای جلوگیری از بلایایی که علیه ایران در شرایط کنونی است، می یابد. امروز عربستان برای حفظ تاج و تخت روی حمایت اسرائیل حساب باز کرده است.


وی ادامه داد: خود ترکیه امروز در موقعیتی نیست که به دستور عربستان برای مقابله با ایران گوش دهد. اما اسرائیل پروژه هایی را در منطقه راه اندازی کرده است که بن سلمان و اردوغان نیز یکی از جهت گیری های این پروژه ها در منطقه علیه ایران هستند، اما با توجه به چالش های داخلی و منطقه ای قطعا قوی نخواهند بود.


انتهای پست/