انتشار ویرایش جدید دایره المعارف بزرگ اسلام «فضائل بالکا».


چاپ جدید دایره المعارف بزرگ اسلام

مرکز دایره المعارف بزرگ اسلام (مرکز تحقیقات ایران و اسلامی) بازنگری جدیدی بر اثر مهم قرن هفتم «فدائل بلخ» منتشر کرد.


به گزارش ایلنا، به نقل از روابط عمومی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، کتاب «فضائل بلکا» اثر ابوبکر عبدالله بن عمر بن داود الواعظ بلخی و ترجمه فارسی عبدالله بن محمد القاسم. الحسینی با تصحیح و تحقیق و مقدمه علی میرانصاری توسط مرکز دایره المعارف بزرگ اسلام (مرکز پژوهشهای ایران و اسلامی) تأسیس شد.


کاظم موسوی بجنوردی (رئیس مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی) در مقاله خود درباره آغاز این کتاب آورده است: «نوشتن کتاب های خاص درباره تاریخ یا فضایل شهرها یکی از مهم ترین انواع تاریخ شهرنشینی است. دوره اسلامی و مزایای تاریخی، اجتماعی و اقتصادی این گونه آثار، شاید در سایر منابع تاریخی و جغرافیایی کمتر قابل دسترسی باشد؛ به خصوص که تعداد قابل توجهی از وقایع نگاری های محلی، از علمای شهرسازی، علما و سایر علما یاد می کنند و مایه تاسف و تاسف است که نمونه های مهمی از این گونه آثار در طول تاریخ مفقود شده و اکنون تنها کلمه یا بخشی از آنها باقی مانده است و در آثار دیگر موجود است و از مجموع شواهد به نظر می رسد که پس از حمله مغول، نگارش محلی تواریخ یا نگارش فضائل شهری که در قرون گذشته به ویژه در محافل احادیث و اصحابی مانند آنها مشاهده می شد کم و بیش کاهش یافت و همچنین آثار پیشین که به دلایل مختلف در معرض هدر رفت و هدر رفت. برای باروری به هر حال برخی از آثاری که از دست زمان برکنار شده و اکنون در اختیار ماست برای شناخت فضای تاریخی، جغرافیایی و اجتماعی قرون گذشته بسیار مهم است، مانند کتاب فدائل بلخ که اگرچه هیچ نشانه ای از اصل عربی آن نوشته واعظ بلخی در دست نیست، ترجمه فارسی آن توسط یکی از دانشمندان قرن هفتم در مورد اصل آن قابل گفتن است و ارزش های آن از هر جهت قابل توجه است. اگرچه این کتاب قبلاً منتشر شده است، اما کشف نسخه دیگری از کتاب، راه را برای بازنگری جدید آن همراه با تحقیق و یادداشت‌های مفید هموار کرد و اکنون که با تلاش و پشتکار همکار دانشمندمان، دکتر . علی میرانصاری، تاریخ پژوهان و دوستداران ادبیات فارسی، فرصتی خواهند یافت تا فضایل بلخ را با نگاهی نو مورد ارزیابی قرار دهند و از مزایای آن بهره مند شوند.


علی میرانصاری نیز در مقدمه این کتاب نوشته است: فضایل بلخ یکی از قدیمی ترین متون زبان فارسی است که اصل این کتاب به زبان عربی توسط شیخ الاسلام ابوبکر عبدالله بن عمر بن محمد بن داود نوشته شده است. الواعظ البلخی در 1213/610 و ترجمه عبدالله بن محمد بن القاسم الحسین البلکی 1277/676 هجری قمری این کتاب شامل شرح حال هفتاد شیوخ بلخ است که در طول هفت قرن (قرن هفتم تا سیزدهم) قرن هفتم تا سیزدهم) به نوعی با این شهر ارتباط داشتند.


تصحیح این کتاب و بررسی ویژگی های آن از اهداف طرح «میراث فرهنگی و هنر بالکا» بود. این پروژه توسط دانشگاه آکسفورد برای بررسی تاریخ شهر بلخ در قرون اولیه اسلامی ایجاد شده است. این پروژه از سپتامبر 2011 آغاز شد و تا سپتامبر 2015 ادامه داشت. Leverhulme Trust مسئولیت حمایت مالی از این جنبش را بر عهده دارد و تعدادی از بنیادها از جمله وزارت فرهنگ افغانستان، موزه ملی کابل و آژانس باستان شناسی فرانسه در افغانستان (DAFA) نیز در این پروژه همکاری کرده اند. تیمی متشکل از کارشناسان و متخصصان در زمینه های تاریخ، باستان شناسی، سکه شناسی، سرامیک، نقشه کشی، متون فارسی، عربی و چینی برای دستیابی به اهداف پروژه ایجاد شد. وظیفه من در این پروژه عبارت بود از: تصحیح فضایل بلخ و بررسی جنبه های تاریخی و مردانه و نیز ویژگی های ادبی-زبانی آن.


«فضائل بالکا» در 684 صفحه با شمارگان 500 نسخه و بهای 750 هزار تومان توسط انتشارات مرکز پژوهش های اسلامی و ایرانی منتشر شده است.


انتهای پست/