املاک روستاییان به صورت رایگان ثبت می شود


با امضای تفاهم نامه مشترک صندوق مسکن انقلاب اسلامی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، روند شناسایی کلیه اراضی روستایی برای صدور سند یک برگی تسریع شد.

به گزارش ایلنا، بر اساس مفاد این تفاهم نامه که امروز به امضای معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، حسن بابعی و اکبر نیکزاد رئیس صندوق مسکن انقلاب اسلامی رسید. . کلیه اراضی روستاهای بالای 20 خانوار و شهرهای تا سقف 25 هزار نفر شناسایی، سند، شناسایی و تایید مالکیت و اسناد مالکیت آنها پس از ثبت به سند تک برگی تبدیل می شود.

حسن بابئی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جریان امضای این تفاهم نامه گفت: بنا به دستور مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان قوه قضائیه «وضعیت مالکیت اراضی دولتی باید متر به متر تعیین شود». سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری صندوق مسکن انقلاب اسلامی طرح سندسازی اراضی روستایی را تسریع می کند.

به گفته معاون قوه قضائیه تاکنون 245 هزار و 800 هکتار از اراضی روستایی تثبیت شده و برای 215 هزار هکتار از این میزان گواهی صادر شده است.

وی ادامه داد: بر اساس تکالیف قانونی مندرج در برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی، 70 درصد اراضی روستایی دارای سند مالکیت هستند و اجرای تفاهم نامه جدید موجب تسریع در سندسازی مابقی اراضی روستایی می شود. . .

به گفته بابایی، روستاییان علاوه بر سنددار شدن زمین های روستایی، از اسناد ملکی خود به عنوان وثیقه برای دریافت انواع خدمات بانکی استفاده می کنند و ضریب بهداشت محاکم در کشور افزایش می یابد و پرونده های مربوط به اختلافات ملکی در روستاها کاهش می یابد.

وی با اشاره به اینکه تمامی هزینه های صدور اسناد ملکی واحدهای روستایی توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تامین و فرآیند صدور اسناد به روستاییان کاملا رایگان خواهد بود، گفت: همزمان با ثبت و کاداسترسازی اسناد املاک روستایی، 31 اردیبهشت 1389. بانک اطلاعات جامع املاک روستایی به زودی در اختیار دولت قرار می گیرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به سیل اخیر به سیل زدگان اطمینان داد که محدوده اراضی کشاورزی و مستغلات آنها به کمک خط کشی مشخص شده و روستاییان آسیب دیده نگرانی برای شناسایی و یافتن ندارند. خواص آنها

اکبر نیکزاد رئیس صندوق مسکن انقلاب اسلامی ضمن امضای این تفاهم نامه گفت: تاکنون برای 3 میلیون و 450 هزار واحد مسکونی در روستاهای بالای 20 خانوار و 300 هزار واحد مسکونی در شهرهای زیر 25 هزار نفر سند مالکیت صادر کرده ایم. .، و در مجموع 3 میلیون و 750 هزار واحد مسکونی در این مناطق دارای سند ملکی هستند.

وی ابراز امیدواری کرد تا پایان سال جاری جشن شناخت تمامی اراضی و املاک روستایی کشور برگزار شود و هیچ روستایی بدون سند ملکی باقی نماند.

غلامرضا مجیدی مدیرکل امور اراضی صندوق مسکن انقلاب اسلامی نیز در این جلسه خاطرنشان کرد: روستائیانی که نسبت به دریافت سند ملکی برای زمین کشاورزی یا مسکونی خود اقدام می کنند باید به دفتر صندوق مسکن محل سکونت خود مراجعه و نسبت به ارائه سند ملکی اقدام کنند. تائید اعضای شورای اسلامی روستایشان برای فرآیند شناسایی اراضی

به گفته این مسئول، حتی زمین های موعود یا املاکی که مالکیت آنها مشخص نیست، با همکاری شورای اسلامی روستا و بررسی های سایر نهادها به سرعت سند یک صفحه ای دریافت می کنند.