امضای پروتکل همکاری تجاری و قرنطینه بین ایران و پاکستان / از سرگیری رسمی صادرات سیب ایران به پاکستان پس از 16 سال وقفه


امضای پروتکل همکاری تجاری و قرنطینه بین ایران و پاکستان / از سرگیری رسمی صادرات سیب ایران به پاکستان پس از 16 سال وقفه

ایران و پاکستان پروتکل های همکاری تجاری و قرنطینه تجارت محصولات کشاورزی را امضا کردند.


به گزارش ایلنا از وزارت جهاد کشاورزی، این سند همکاری که پروتکل توافقنامه ایران و پاکستان است به امضای نماینده معاونت توسعه تجارت معاونت نباتات وزیر جهاد کشاورزی رسید. نمایندگان وزارت امور بین الملل و سازمان های تخصصی و سید وسیم الحسن، مدیر فنی ریاست امنیت غذایی و تحقیقات ملی پاکستان و محمد سهیل شهزاد وارد شدند.


بر اساس پروتکل همکاری، دو کشور توافق کردند مشکلات قرنطینه را برای توسعه تجارت کشاورزی حل کنند.


بر اساس این گزارش، بر اساس پروتکل همکاری، صادرات رسمی سیب ایرانی به پاکستان پس از 16 سال وقفه به صورت رسمی از سر گرفته می شود.


بر اساس پروتکل همکاری، دو کشور همچنین موافقت کردند سیب، کیوی، خرما، کشمش، بادام و پسته ایرانی را به پاکستان صادر کنند و نارنگی و انبه را از پاکستان با ارز حاصل از صادرات سیب و پرتقال وارد کنند. واردات برنج و ادویه جات از پاکستان به ایران نیز از دیگر توافقات دوجانبه است.


مدیرکل دفتر توسعه صادرات که به نمایندگی از معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی تفاهم نامه ای امضا کرده است در این مراسم به خبرنگار ما گفت: با پاکستان روابط کشاورزی داریم و پروتکل همکاری های تجاری را افزایش داده ایم.


محرم سلطانی با اشاره به اینکه صادرات سیب ایران به پاکستان در سال های اخیر دچار نوسان بوده است، گفت: برای رسیدگی به این موضوع معاون توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی از وزارت امنیت غذایی و تحقیقات ملی به ایران سفر می کند و با دعوت از هیئتی از پاکستان به این کشور آمده است. در سال 2006 برای ایجاد شرایط برای صادرات محصولات کشاورزی و رفع موانع قرنطینه و تجارت بین دو کشور جلسات متعدد و فشرده برگزار کرد و در نهایت منجر به توافق شد. و امضای این پروتکل همکاری.


وی افزود: بر اساس این قرارداد صادرات سیب ایران به پاکستان به صورت رسمی از سر گرفته می شود و محصولات دیگر بین دو کشور مبادله می شود.


سلطانی در خصوص واردات برنج پاکستانی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت کارخانه های ایرانی برای تبدیل برنج قهوه ای به برنج سفید و همچنین ایجاد ارزش افزوده و ایجاد اشتغال، در این سند همکاری توافق شد که برنج از پاکستان به ایران وارد شود. “


وی با بیان اینکه تجارت بین ایران و پاکستان در پنج سال گذشته رشد داشته است، گفت: بین سال های 95 تا 1400 تجارت بین دو کشور از نظر ارزشی بیش از 50 درصد و از نظر وزنی حدود 100 درصد رشد داشته است. .


مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد؛ انعقاد این پروتکل همکاری تجاری و قرنطینه ای تبادل محصولات کشاورزی بین تجار دو کشور را تسهیل می کند.


انتهای پیام/