اقدامات اخیر روسیه که با ادعای روابط راهبردی با ایران مطابقت ندارد/ مسکو متهم به عدم علاقه به احیای برجام است.


اقدامات اخیر روسیه که با ادعای روابط راهبردی با ایران مطابقت ندارد/ مسکو متهم به عدم علاقه به احیای برجام است.

سفیر سابق ایران در روسیه گفت: در ماه های اخیر روس ها تعاملات زیادی با کشورهای منطقه ما داشته اند که به نظر می رسد با ادعای همجواری و روابط راهبردی با ایران مغایرت داشته باشد و نسبت به کشورمان سهل انگاری کردند.


نعمت الله ایزدی در گفت وگو با ایلنا به تحلیل اهداف سفر وزیر امور خارجه روسیه به ایران پرداخت و در پاسخ به این سوال که سرگئی لاوروف پیش از این به برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرده بود که چرا ایران در اولویت مذاکرات روسیه برای روسیه است؟ او گفت: «تصور من این است که روسیه در این سفر چندین هدف دارد.» احساس می‌کند باید با کشورهایی که خود را به این هدف نزدیک‌تر می‌دانند مشورت کند.


وی ادامه داد: روس ها نیز در ماه های اخیر تعاملات زیادی با کشورهای منطقه ما داشته اند و به نظر می رسد این با ادعای همجواری و روابط راهبردی با ایران مغایرت داشته باشد و از کشور ما غافل شده و نیازمند شفاف سازی است. علاوه بر این، موضوع روابط آنها با اسرائیل نیز وجود دارد که اگرچه به دلیل حمله به اوکراین و تل آویو در وضعیت کمی سردتر قرار دارد، اما همچنان در حال توسعه روابط با این رژیم است.


وی افزود: معتقدم اگر سفر پرمعنی باشد لازم است اقدامات خود را در این زمینه ها توضیح دهند و نکته آخر بحث باریا است زیرا روس ها نیز به دلیل جنگ در بحث های بین المللی عقب ماندند. در اوکراین.” آنها فعال هستند و سؤال بعدی این است که آنها در اصل متهم هستند که به دلیل مشکل او و تحریم های اعمال شده علیه آنها علاقه ای به احیای بارجا ندارند. بنابراین، آنها ممکن است بخواهند در این زمینه شفاف سازی کنند. امیدوارم این سفر اهداف مشخص و از پیش تعیین شده ای داشته باشد تا بتوانیم نگرانی های خود را به خصوص در رابطه با جنگ نیز بیان کنیم. من شخصاً معتقدم که کار روسیه به هیچ دلیلی قابل قبول نیست و منطقی نیست که این کشور به قدرت خود متکی باشد تا کشورهای دیگر را مجبور به حمله نظامی کند و این رویه درستی در دنیا نیست. .


این دیپلمات سابق در پاسخ به سوال همتای اوکراینی خود پیش از سفر وزیر امور خارجه به مسکو برای ارسال پیام از طریق ایران به روسیه، گفت: ایران همواره آمادگی خود را برای ایفای نقش در این زمینه نشان داده است. وی با بیان اینکه توافق دو طرف به ایران این امکان را می دهد که به عنوان میانجی بین دو کشور عمل کند، گفت: اگر در بحرانی که ابعاد بین المللی پیدا کرده است، نقش میانجی داشته باشیم، قطعاً موضع ما این امکان را نخواهد داشت. زیرا اگر می خواهید میانجی باشید، باید بتوانید با همه حول این موضوع کار کنید و دیگر جنگ روسیه و اوکراین در اطراف اوکراین وجود ندارد و به صحنه جنگ جهانی تبدیل شده است و ما آن را نداریم. تعامل لازم با غرب


انتهای پیام/