افغان ها نباید به حقوق مردم ایران احترام بگذارند/ بازی سیاسی با هیرمند بی معنی است


افغان ها نباید به حقوق مردم ایران احترام بگذارند/ بازی سیاسی با هیرمند بی معنی است

سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: اکنون مهم این است که ما میزبان تقریبا نیمی از پناهجویان افغانستانی در جهان هستیم، افغان ها قدم های هیرمند را در قبال مردم ایران به حساب نمی آورند. مصرف آب تنها بخش کوچکی از میلیون‌ها افغانی که در ایران زندگی و کار می‌کنند را در نظر بگیرید.


ابوالفضل زهره وند در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره تامین آب ایران از هیرمند، گفت: طبق عهدنامه سال 51 سهم معینی از آب هیرمند به عنوان زمین پایین دستی داریم و این تامین آب برای هر دو مورد در مجلس شورای ملی تصویب شده است. این یک توافق بین المللی قوی است.”


آب فشار افغانستان است


وی افزود: طی این سال ها طرف افغانستانی سعی کرده از آب به عنوان اهرمی برای ایران استفاده کند و اکنون مدعی رهاسازی آب به ایران است و باید منتظر باشیم تا آب به عنوان دولت فعلی افغانستان به سمت ما سرازیر شود. گذشته همیشه حقوق ما را به رسمیت شناخته است، اما این کافی نیست، تا زمانی که آب به چاه ها و هالون های چاه ها سرازیر نشود، نمی توانیم قضاوت کنیم.


افغان ها نباید هیرمند حکب را زیر پای مردم ایران بشمارند


سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: اکنون مهم این است که ما میزبان تقریبا نیمی از پناهجویان افغانستانی در جهان هستیم، افغان ها قدم های هیرمند را در قبال مردم ایران به حساب نمی آورند. تنها بخش کوچکی از آب مصرفی میلیون‌ها افغانی مقیم و شاغل در ایران را در نظر بگیرید. غذا بدهید و حداقل آب بدهید.


حقمند حقمب; از کشت مواد مخدر تا شناخت ایران


وی خاطرنشان کرد: سد کایاک بیش از یک میلیارد مترمکعب ذخیره آب دارد، سد کمال خان با 60 میلیون مترمکعب ظرفیت زیادی را ندارد اما جریان فصلی آب به ایران را متوقف کرد. مشکل دیگر کانال های انحرافی است که در پایین دست کمالحان برای کشت مواد مخدر ایجاد شده است که باید در نظر گرفته شود یا به کمپ منحرف شود، طبق توافق، افغانستان نباید برای جلوگیری از ایفای نقش ایران اقدامی انجام دهد.


ما نباید ایران را مقصر سیل بدانیم. حداقل یک میلیارد متر مکعب


زهره وند ادامه داد: افغانستان با توجه به سطح آب در کنار سد کایاک موسوم به دهراود نیاز به تامین آب 26 متر مکعب در ثانیه به ایران دارد بنابراین باید 900 میلیون مترمکعب آب به ایران ارسال شود، یعنی اگر وجود داشته باشد. سیل و آب به ایران می رسد، بخشی از ایران را نباید در نظر گرفت، حتی اگر یک میلیارد متر مکعب آب باشد.


ما می توانیم به افغان ها کمک کنیم


وی تاکید کرد: موضوع آب باید در بستر همکاری مصمم و پایدار تعریف شود تا بتوانیم به آنها کمک کنیم به جای اینکه سیستم کشاورزی آنها را زیر آب ببریم یا باعث رشد مواد مخدر در آنها شویم، بتوانیم به آنها کمک کنیم. ما همچنین می توانیم با ارائه آبیاری قطره ای و هدایت آبی که آنها به ایران مصرف می کنند به افزایش بهره وری کشاورزی در افغانستان کمک کنیم.


کشتارگاه کشاورزی هامون خشک افغانستان


سفیر سابق ایران در افغانستان ادامه داد: گرد و غبار بی آبی ما به ایران فرستاده نمی شود، به افغانستان می رود، در واقع آب خشک کشتارگاه کشاورزی خود افغانستان است. همین دارو در آینده با وزش باد از غرب به شرق نابود می شود، به عبارت دیگر فشاری که فکر می کنند به ایران وارد می کنند، کار خودش را می کند. ما بالاخره می توانیم آب را از عمان و دریای خزر منحرف کنیم و پیام ما این است که می توانیم مشکل افغانستان را خود حل کنیم.


مقامات افغان باید عمیق تر نگاه کنند


وی خاطرنشان کرد: اگر مسئولان این کشور نگاه عمیق و بلندمدت دارند باید به دریاچه هامون آب بدهند چرا که دریاچه در حال خشک شدن است. محیط زیست دارند خودشان را نابود می کنند و مجبور به قاچاق و مهاجرت می شوند، پس رفاه کشور ما بهروزی کشور خودشان است. ما از آب برای آبادانی منطقه ای استفاده می کنیم که درآمدش به افغانستان می رسد، اما حالا خودشان آسیب دیده اند و منطقه را از نظر زیست محیطی تغییر داده اند، زندگی گاومیش ها و ماهی ها از بین رفته و به نفع هیچکس نیست.


بازی سیاسی با هیرمند


زهره وند یادآور شد: امنیت افغانستان نیز مهم است، پس از حکومت اسلامی نیز باید دست به دست هم بدهند تا آب به واقعیت تبدیل شود، در حال حاضر حدود 6 میلیون افغان در کشور ما وجود دارد و بازی سیاسی با آب در هیرمند بیهوده است.


انتهای پیام/