افزایش 30 درصدی خرید تضمینی گندم


افزایش 30 درصدی خرید تضمینی گندم

مجری طرح گندم در وزارت جهاد کشاورزی از خرید سه میلیون و 470 هزار تنی این محصول توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران از ابتدای فصل برداشت تا به امروز خبر داد.


به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سهراب سهرابی با بیان اینکه در مدت مشابه برداشت پارسال، خرید تضمینی ۲ میلیون و ۶۹۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان انجام شد، گفت: 500 میلیارد تن ماهی که 75 درصد مطالبات کشاورزان را تامین می کند به حساب آنها واریز شده و مابقی برای تامین نقدینگی واریز می شود.


وی افزود: از زمان برداشت تاکنون بیشترین خرید تضمینی گندم در استان های خوزستان با یک میلیون و 354 هزار تن، استان های گلستان با 671 هزار تن، فارس 341 هزار تن و ایلام با 167 هزار تن بوده است. “


سرپرست وزارت جهاد کشاورزی طرح گندم را پیش بینی کرد. امسال 6.5 میلیون تن گندم از کشاورزان تضمین می شود.


وی با اشاره به اینکه بخشی از تولید گندم کشور مربوط به بذر مصرفی و بخشی دیگر مربوط به نیاز صنایع غذایی است، تصریح کرد: کل نیاز سالانه گندم 12 میلیون تن است که از این میزان 10 میلیون تن است. نان و دو میلیون تن آرد و صنایع غذایی مرتبط با نان است.


سهرابی همچنین درباره وضعیت برداشت گندم در اراضی کشور گفت: با توجه به کاهش بارندگی و خشکسالی در بسیاری از نقاط کشور به ویژه در استان های گرم مانند خوزستان، ایلام و بوشهر تنش خشکسالی را در تولید محصولات کشاورزی تجربه کرده ایم.


مجری طرح گندم ادامه داد: در استانی مانند فارس بین 60 تا 70 هزار هکتار گندم غیر قابل برداشت به دلیل کاهش بارندگی و ذخایر آبی برداشت شد.


وی با بیان اینکه برداشت گندم تا پایان شهریورماه ادامه دارد، اذعان داشت: استان های گرم کشور مانند خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در حال اتمام و برداشت در استان هایی مانند فارس، لرستان، گلستان و کرمانشاه هستند. انجام شد.


سهرابی افزود: برداشت گندم در استان های سردسیری مانند کردستان، زانیان و آذربایجان غربی و شرقی معمولا از تیرماه آغاز می شود.


مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از خرید 3 میلیون و 470 هزار تن محصول توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران از ابتدای فصل برداشت تاکنون خبر داد و گفت: این خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه حدود 30 درصد افزایش داشته است. دوره سال گذشته را نشان می دهد.انتهای پست/