افزایش همکاری ایران و روسیه در مواجهه با تحریم های آمریکا؛ دستور کار سفر لاوروف به ایران


افزایش همکاری ایران و روسیه در مواجهه با تحریم های آمریکا؛  دستور کار سفر لاوروف به ایران

منابع آگاه العربی الجدید گفتند که موضوع مهمی که در سفر لاوروف به ایران باید مورد بحث قرار گیرد، افزایش همکاری ایران و روسیه در مواجهه با تحریم های آمریکا است.


به گزارش ایلنا، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه قرار است روز چهارشنبه با تشدید تنش ها میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی از یک سو و تروئیکای آمریکا و اروپا از سوی دیگر به تهران سفر کند.


میخائیل اولیانوف، سخنگوی روسیه در سازمان های بین المللی در وین در توییتر خود نوشت: لاوروف امروز به ایران می رود.


سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز دوشنبه گذشته گفت که وزیر امور خارجه روسیه اواخر هفته جاری برای تقویت همکاری ها در قفقاز و منطقه اوراسیا به ایران سفر خواهد کرد.


در همین راستا، منابع آگاه ایرانی العربی الجدید گفتند که وزیر امور خارجه روسیه با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و سایر مقامات تهران دیدار خواهد کرد.


منابع آگاه که خواستند نامشان فاش نشود، همچنین گفتند که لاوروف در تهران به موضوعاتی مانند روابط دوجانبه و همکاری مشترک در امور منطقه ای و بین المللی و به ویژه تحولات پیرامون توافق هسته ای ایران و اوضاع پرداخته است. در سوریه.


منابع آگاه همچنین افزودند یکی دیگر از موضوعات مهم مورد بحث در این نشست، افزایش همکاری های ایران و روسیه در شرایط تحریم های آمریکا است. به گفته این منابع آگاه، «بازدیدهای پنهان و آشکار مقامات روسیه برای افزایش تجربه ایران در مقابله با تحریم ها در ماه های اخیر افزایش یافته است».


این منابع افزودند که «تعداد سفرهای مقامات ایرانی به روسیه نیز در ماه‌های اخیر افزایش یافته و همکاری‌ها در مبارزه با تحریم‌های آمریکا و غرب در این مدت افزایش یافته است».


این اولین سفر لاوروف به ایران از زمان روی کار آمدن دولت جدید است.


العربی الجدید همچنین نوشت: موضوع دیگری که سفر لاوروف به ایران را متمایز می کند، شرایط متفاوت منطقه ای و بین المللی پس از جنگ روسیه و اوکراین در اوکراین، از سرگیری مذاکرات برجام، تنش های جدید بین تهران و غرب و همچنین … تشدید تهدیدات بین اسرائیل و ایران و تلاش تل آویو برای تشکیل ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در منطقه برای مقابله با ایران.


انتهای پست/