افتخار سینمای ایران متعلق به منطقه و جهان اسلام است


افتخار سینمای ایران متعلق به منطقه و جهان اسلام است

نشست رئیس سازمان سینمایی کشور با سینماگران و سینماگران عراقی با محوریت روایت صحیح مشکلات و حقایق معاصر ایران و عراق و جلوگیری از فراموشی تاریخ بصری برگزار شد.


به گزارش ایلنا، به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور با جمعی از سینماگران، هنرمندان و فیلمبرداران عراقی از جمله سلیم شدان استاد دانشکده رفاه دیدار و گفتگو کرد. هنر (بغداد)، مهدی عباس، مورخ سینما و صالح السحان، استاد. کارگردان: نزار شهید الدیم، کارگردان سینما، علا الذهبی، مانیتور، علی حنون، کارگردان، سعد عبدالله، رئیس بخش فیلم اتحادیه هنرمندان سعد نامه و کاظم مرشد سلوم، منتقد سینما، در تماشاخانه الرشید در بغداد و غیره هفته گذشته در بغداد.


خزاعی با اشاره به سیر تحول سینمای ایران گفت: واقعیت این است که بسیاری از اتفاقات سینمایی پس از انقلاب اسلامی در ایران رخ داد و نگاه و نگاه انقلابی باعث دگرگونی محتوایی و ساختار اداری سینمای ایران شد. در این راستا موسسات زیادی با ماموریت های مشخص تاسیس و در زمینه های مختلف شروع به کار کردند. سینماهای جوانان در معاونت آموزش و پرورش نیروی انسانی، مرکز توسعه، سینماشهر، فارابی و… در مناطق دیگر تأسیس شد. در همان زمان مراکز آموزشی و دانشگاه های زیادی در ایران تأسیس شد که فعالیت آن ها آموزش مبانی فیلمسازی و سینما است. یعنی در حال حاضر بیش از 20 هزار نفر در خانواده سینمای ایران حضور دارند. ما اساتید، مربیان و متخصصین زیادی در این زمینه داریم که هر کدام دانش و تجربیات ارزشمندی دارند که می توان از حضور آنها هم در تبادل اساتید و هم در بحث های آموزشی استفاده کرد.


خزاعی در پاسخ به سوال پروفسور سلیم شادان از دانشکده هنرهای زیبای عراق در خصوص چگونگی انتقال تجربه فیلمسازان ایرانی به عراق، افزود: هر ساله در ایران میزبان فیلمسازان عراقی در جشنواره های مختلف از جمله: کودک و نوجوان هستیم. جشنواره فیلم، جشنواره فیلم کوتاه تهران، جشنواره حقیقت فیلم ما هستیم و جشنواره فیلم فجر و خوشبختانه شاهد توسعه روند تعامل و حضور هنرمندان دو کشور بوده ایم. در عین حال باید بگویم که افتخار سینمای ایران متعلق به کل سینمای منطقه و سینمای جهان اسلام است.


در این نشست سعد عبدالله رئیس بخش فیلم سندیکای هنرمندان عراق نیز با اشاره به ویژگی های فرهنگی و تاریخی دو کشور خواستار ساخت فیلم های مشترک شد و گفت: هدف ما ساختن نیست. یا دو فیلم با هم چون می خواهیم فیلم های زیادی را با هم تولید کنیم. علاوه بر این، ایجاد صندوق مشترک برای همکاری های پایدار یکی از آرزوهای ماست.


محمد خزاعی از پیشنهاد ایجاد صندوق مشترک همکاری های پایدار استقبال کرد و ادامه داد: امروز روابط دوستانه ما بین دو کشور بیش از هر زمان دیگری نمایان است و ایران با ملت عراق نبردها و شهدای زیادی را علیه گروه تروریستی داعش انجام داده است. در واقع جنگ داعش نمونه و نماد همبستگی دو کشور است و شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نماد این اتحاد و همبستگی به شمار می رود.


رئیس سازمان سینمایی ثبت حقایق تاریخی از زبان فیلمسازان دو کشور را ضروری دانست و تاکید کرد: در حال حاضر نیازمند ثبت و به تصویر کشیدن همکاری و همدلی دو ملت نسبت به دشمنان مشترک هستیم. از طریق نسل های بعدی سینما امکان پذیر خواهد بود. سینمای ایران جهش های قابل توجهی در عرصه منطقه ای و جهانی داشته است و ما علاقه مندیم در عراق نیز شاهد پیشرفت و توسعه سینما باشیم.


همچنین در این نشست نزار شهید الدیم کارگردان سینما با اشاره به امکانات سینمای ایران گفت: ایران مسئول پیشرفت سینمای عراق نیست بلکه به دلیل برادری، عشق و حمایت این کار را انجام می دهد. بنابراین دولت و ملت عراق باید از ظرفیت های ایران برای حمایت و کمک استفاده کنند.


خزاعی با اشاره به صحبت های این فیلمساز عراقی گفت: در این زمینه معتقدم بخش دولتی باید وارد شود و زمینه را در کشور عراق فراهم کند. در مراحل بعدی با مشارکت بخش خصوصی باید این مسیر به شکل گسترده تری ادامه یابد.


وی ادامه داد: تقویت سینما و فرهنگ دو کشور باعث تقویت پیوند بین دو ملت می شود. ما معتقدیم که اگر به سینمای عراق کمک کنیم، در واقع به خودمان کمک کرده ایم و این موضوع باعث ایجاد دوستی بیشتر بین دو کشور خواهد شد.


رئیس سازمان سینمایی یادآور شد: امروز همه کشورهای منطقه درگیر جنگ رسانه ای هستند. جنگ امروز رسانه ای، سایبری و تصویری است. اگر خودمان فیلم را نسازیم، دیگران آن را برای ما می سازند و حقایق را تحریف می کنند.


در این نشست صالح الصان کارگردان عراقی با ارائه پیشنهادی برای برگزاری مسابقه برای ساخت یک فیلم مشترک گفت: در زمانی زندگی می کنیم که فیلم بهترین رسانه برای انتقال پیام ها و مفاهیم است. و ساخت یک فیلم مشترک می تواند موید ارزش های تاریخی و مذهبی دو ملت و فصل جدیدی در روابط دو کشور باشد.


وی همچنین یادآور شد: در عراق تمامی زیرساخت های آموزشی تقریبا آسیب دیده است و در این زمینه نیازمند تجربه و کمک ایران هستیم.


خزایی با اشاره به اقدامات انجام شده برای خلق آثار مشترک گفت: خوشبختانه در حال حاضر بنیاد فارابی برای تولید فیلمی درباره گروهک داعش همکاری می کند. علاوه بر این، چندین کار مشترک دیگر نیز در حال انجام است. حتی کارگروهی برای فیلمنامه نویسی در این زمینه وجود دارد. لازم به ذکر است در جلسه ای با حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری و احمد موسی در خصوص آموزش، الگوی آموزش سینمای جوانان را پیشنهاد کرده ایم.


در این نشست استاد کاظم مرشد سلوم هنرمند سرشناس عراقی به تشریح وضعیت سینما در عراق پرداخت و گفت: عراق در سال های اخیر درگیر جنگ های منطقه ای بوده و جنگ با داعش شامل کشورهای غربی نیز می شود و این امری طبیعی است. در شرایط بحرانی جنگ به سینما توجه نکنید. هر چند متأسفانه روند فیلمسازی در کشور ما به دلایلی که ذکر کردم هیچ گاه مستمر نبوده است و امیدوارم این جلسات سرآغازی برای همکاری موثر باشد.


وی با اشاره به وضعیت سینمای ایران در منطقه و جهان گفت: سینمای ایران را از دهه 50 می شناسیم و در دهه 60 فیلم ها و سریال های ایرانی را با لهجه بغدادی دیده ایم و خاطرات زیادی از آن داریم. به هنگام. مایه شرمساری است که با وجود همه اشتراکات و نزدیکی های دو کشور تاکنون فیلمی با هم نداشته ایم. البته اقدام مشترکی بین کردها و ایران صورت گرفته که حاصل آن ۲۵ فیلم بوده است، اما تاکنون فیلم مشترکی بین بغداد و ایران نداشته ایم.


کاظم مرشد سلوم در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به امضای تفاهم نامه بین ایران و عراق گفت: شرایط بسیار خوبی فراهم شده است و سفر هیات ایرانی در این سطح و امضای تفاهم نامه نشان می دهد که سفر هیات ایرانی در این سطح و امضای تفاهم نامه. ایران آماده همکاری و کمک است. اکنون توپ در زمین ماست و با وجود این تفاهم نامه و اقدامات ایران، باید به دنبال پیگیری و اجرای تفاهم نامه به خود و دولت عراق باشیم.


انتهای پست/