اطلاعیه وزارت امور خارجه به مناسبت هفته کشف حقوق بشر آمریکا


اطلاعیه وزارت امور خارجه به مناسبت هفته کشف حقوق بشر آمریکا

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته بازنگری و افتتاحیه حقوق بشر آمریکا بیانیه ای صادر کرد.


به گزارش ایلنا، متن بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص هفته کتابخوانی و کشف حقوق بشر آمریکایی به شرح زیر است:


مقدمه:


وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت هفته بازنگری و افتتاحیه حقوق بشر آمریکا (6 تا 12 ژوئیه) بیانیه ای صادر کرد. شایان ذکر است که در هفته جاری و در پی انقلاب اسلامی، استکبار جهانی به رهبری آمریکا علیه ملت ایران جنایات مستقیم و غیرمستقیم از جمله ترور نافرجام مقام معظم رهبری در 6 تیر 1360، هفتمین حادثه و شهادت ۷۲ مقام و شخصیت کشورمان، بمباران شیمیایی سرداش، ترور شهید کچویی رئیس زندان اوین، ترور آیت الله صدوق، امام جمعه یزد و پرواز هواپیمای مسافربری ایران ایر بر فراز آب های نیلگون خلیج فارس.


متن پیام:


حفظ حقوق بشر همواره یکی از مهمترین شعارها و ادعاهای مقامات آمریکایی در نظام بین الملل بوده است.


جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه یکجانبه گرایی آمریکا و اعمال تحریم های اقتصادی یکجانبه برای تحمیل تغییر سیاست دولت، نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر است، از ابزارهای اقتصادی برای اعمال فشار استفاده می کند و معتقد است کشورها از نظر سیاسی مستقل هستند. . نمونه بارز نقض حقوق بشر و استفاده از تروریسم اقتصادی برای اهداف سیاسی است و معتقد است که این موضوع نیز چالش‌های سختی را برای هنجارها و چارچوب‌های شناخته شده حقوق بشر ایجاد کرده است.


جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که به شدت تحت تاثیر اعمال ابزاری حقوق بشر آمریکا قرار گرفته است و اعمال تحریم های قهری یکجانبه آمریکا به ابزاری برای نقض حقوق طبیعی و قانونی مردم ایران از جمله تبدیل شده است. حق زندگی، سلامتی و رفاه. حق برخورداری از استانداردهای مناسب زندگی، حق آموزش و دسترسی به دانش و فناوری، حق توسعه و نقض فاحش حقوق زنان، کودکان، سالمندان و افراد دارای معلولیت. .


تهدید ایمنی مواد غذایی، عدم همکاری شرکت های عرضه کننده پزشکی و بهداشتی با شرکت های ایرانی، تعلیق داروهای بیماری های نادر و حاد، محرومیت از دسترسی به منابع پزشکی در دسترس محققان و پزشکان ایرانی در کتابخانه ملی پزشکی (NLM) و (Pubmed) به ویژه در روزهای شیوع ویروس کرونا، تحریم صنعت هوانوردی و قطعات هواپیما که ایمنی هواپیماهای مسافربری ایران را به شدت به خطر انداخته است، عدم دسترسی به سیستم مالی بین‌المللی، اختلال در سیستم پرداخت و امتناع شرکت‌های خارجی از پذیرش ضمانت‌نامه‌های ارزی از سوی بانک‌های ایرانی، فشار مضاعف اقتصادی بر زنان کارگر و سرپرست خانوار، کاهش قدرت خرید سالمندان و مشکلات دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی برای افراد دارای ناتوانی‌های جسمی و ذهنی، حمایت و توانبخشی کافی فقط چند نمونه از بسیاری حقوق بشر مردم ایران ناشی از تحریم های یکجانبه آمریکاست.


علاوه بر این، ملت ایران تنها کشوری نیست که از استانداردهای دوگانه حقوق بشر و نقض سیستماتیک حقوق بشر توسط ایالات متحده که مدعی است آسیب دیده است:


1. عدم نظارت هدفمند در ایالات متحده در مورد نقض حقوق اقلیت ها مانند مسلمانان و رنگین پوستان و نفرت گسترده مقامات و پلیس وجود دارد.


2. بزرگترین حامی رژیم اشغالگر اسراییل است که حمایت مادی و نامحسوس از رژیم را به عنوان مبنایی برای ادامه نقض حقوق بشر در سرزمین های اشغالی انجام می دهد.


3. مردم مظلوم و آسیب پذیر یمن هر روز با فروش تسلیحات آمریکایی به متجاوزان و کشورهای متخاصم برای اهداف مالی و تجاری مخالف هستند و در عین حال با هرگونه پایان دادن به بحران در آن کشور مخالف هستند.


4. ایالات متحده با استفاده از هر دو مفهوم حقوق بشر و مبارزه با تروریسم به عنوان ابزار، بزرگترین مشاهیر و قهرمانان مبارزه با تروریسم را به طور فیزیکی نابود کرده است که آخرین نمونه آن ترور سردار سلیمانی ترسو دولت آمریکا در سال 2020 است. .


همانطور که گزارشگران موضوعی شورای حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرده اند، ترور سردار سلیمانی نقض خودسرانه حق حیات و مغایر با مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر است.


بر این اساس و به دلایل متعدد دیگری که هر روز در حال بروز رسانی است، جمهوری اسلامی ایران بار دیگر نگرش سیاسی آمریکا در قبال حقوق بشر و اعمال استانداردهای دوگانه حقوق بشری را محکوم کرده است. و از این دولت حمایت نمی کند. اما این امر را نقض جدی حقوق بشر می داند و بر نقش سازمان ها و سازمان های بین المللی حقوق بشر در مبارزه با این نقض آشکار حقوق اساسی دولت های مستقل تاکید می کند.


انتهای پیام/