اضافه وزن، اولین عامل خطر بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی


اضافه وزن، اولین عامل خطر بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت از راه اندازی سامانه ثبت پوکی استخوان در کشور خبر داد و گفت: اختلالات اسکلتی عضلانی شامل 150 بیماری است و کمردرد عامل اصلی ناتوانی در 160 کشور جهان است. جهان


به گزارش ایلنا، کوروش اعتماد در نشست کارشناسان برنامه های اسکلتی- عضلانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران، گفت: افزایش وزن اولین عامل خطر، بیماری های شغلی دومین عامل و سیگار، اضافه وزن و بیماری های کلیوی است. عوامل خطر بعدی بیماری های اسکلتی هستند.


وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پیشگیری و کنترل بیماری های اسکلتی- عضلانی (پوکی استخوان) یکی از سه برنامه پایلوت دفتر بیماری های غیرواگیر در کشور است، افزود: این بیماری در تعداد مبتلایان از دیابت پیشی گرفته است. افراد درگیر در جامعه و با افزایش سن با افزایش قد، درصد بیماری های اسکلتی و عضلانی افزایش می یابد.


وی ادامه داد: این بیماری از نظر سال های از دست رفته و ناتوانی در کشوری مانند استرالیا رتبه اول را دارد که یافته های علمی را می توان به کشورهای دیگر تعمیم داد. زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به این بیماری هستند، بنابراین برنامه آزمایشی ما بیشتر بر روی زنان تمرکز دارد.


مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در آمریکا بار مالی سالانه مربوط به زمین خوردن های ناشی از بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی 17.9 میلیارد دلار است، اعلام کرد: بیش از دو سوم بیماران این کار را انجام نمی دهند. بدانید که تشخیص پوکی استخوان در کشورهای پردرآمد، عوارض این بیماری 440 میلیون نفر را درگیر می کند، در حالی که 1.71 میلیارد نفر در سراسر جهان از بیماری های اسکلتی و عضلانی رنج می برند.


به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، اعتماد افزود: نتایج یک مطالعه علمی در سال 2019 نشان داد از هر سه نفر یک نفر نیاز به توانبخشی دارد و 570 میلیون نفر در سراسر جهان از کمردرد رنج می برند.


وی در بخشی دیگر از این سخنان به اهمیت اجرای اسناد دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و بر اهمیت این اسناد در برنامه هفتم توسعه کشور تاکید کرد.


انتهای پست/