اسلام زاده: مقامات افغانستان باید به حقوق آب ایران احترام بگذارند


اسلام زاده: مقامات افغانستان باید به حقوق آب ایران احترام بگذارند

مراسم افتتاحیه فیلم مستند «میراب» به کارگردانی محسن اسلام زاده محصول سازمان اوج با حضور مدیران وزارت نیرو، مدیران سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگان مجلس در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.


به گزارش ایلنا، به نقل از روابط عمومی سازمان هنری رسانه اوج، «فرهنگ سرا رسانه» میزبان مراسم افتتاحیه فیلم مستند «میراب» به کارگردانی محسن اسلام زاده بود که محصول سازمان هنری رسانه اوج است. این مستند روایتی متفاوت از مشکل آب در سیستان و بلوچستان و چالش حق آبه رودخانه هیرمان در بین ایران و افغانستان است.


در این مراسم نمایندگانی از سازمان ها و وزارتخانه های مختلف، مدیران سازمان حفاظت محیط زیست، نمایندگان شورای اسلامی، اساتید دانشگاه و … حضور داشتند.


توسعه دشت سیستان در کنار دریاچه هامون


عباس نورزایی (استاد دانشگاه و رئیس مرکز جهاد سازندگی استان سیستان و بلوچستان) در ابتدای این مراسم گفت: منطقه زمین شناسی سیستان شامل دریاچه های هیرمندا، فر رود، خوشرود، خسپاسرود و هامون است. در بخش ایرانی آن، 140000 هکتار زمین کشاورزی با بیش از 5000 سال تمدن به عنوان شاهدی بر یافته های باستانی پدید آمده و قوام، بقا و تداوم آن به برکت نظام طبیعی هیرمند، دشت های کشاورزی سیستان و هامون بوده است.


وی افزود: یعنی قوام و پایداری توسعه دشت سیستان منوط به وجود 480 هزار هکتار دریاچه هامون است. همچنین بادهای موسمی 120 روزه که امروز به 220 روز تبدیل شده است، عبور از چنین سطحی و تلطیف هوا برای استقرار و استقرار گیاهان زراعی و باغی و سایر فعالیت های احتمالی از موهبت های این منطقه به شمار می رود. .


این استاد دانشگاه تصریح کرد: از نظر ما اقداماتی که پیشنهاد شده و به زودی اجرا می شود مانند شیرین سازی آب عمان، انتقال آن و استفاده از منابع آبخیزداری شمال غرب و غرب حوزه سیستان ضروری است اما کافی نیست. برای بقای منطقه باید به دیپلماسی قوی، با انگیزه و مصمم در قبال نیم میلیون نفری که تاریخ نشان می دهد، مدافع ایران و نقاطی از جهان بوده اند، متوسل شد.


رئیس مرکز جهادی جهاد سازندگی سیستان و بلوچستان با اشاره به اختلافات آبی در منطقه گفت: اختلاف بر سر آب بین مردم سیستان و هیرمند علیا از دیرباز حتی در زمانی که افغانستان جزو خاک کشور بود وجود داشته است. . خراسان ایران.


نورزایی در خاتمه گفت: با تلاش جناب آقای محسن اسلام زاده کارگردان و مستندساز محترم مستند «میراب» که با تیم فنی خود مبارزه در این عرصه را بر عهده گرفتند و ریسک کردند و من سعی کردم این موضوع را روشن کنم. موضوع مهم، من از مردم سیستان تشکر می کنم و برای آنها در رویدادهای مشابه آرزوی موفقیت دارم.


ضرورت تدابیر یکپارچه برای تغییر شرایط سیستان و بلوچستان


امیر قلی جعفری (عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای اسلامی) در بخشی دیگر از این مراسم گفت: 4 بار به سیستان رفتم و در 2 دور مذاکرات آب در افغانستان شرکت کردم و کار را پیگیری کردم. انجام شد


وی تاکید کرد: باید گفت ما بعد از انقلاب استراتژی جامع و کاملی در حوزه آب نداشتیم. نه تنها در سیستان و استان‌های شرقی، بلکه نمی‌توانستیم نقشه‌های جامعی از منطقه داشته باشیم تا بدانیم در همه جا چه باید کرد. مثلاً در جنوب کشور چند صد کیلومتر خط ساحلی با منابع آبی غنی داریم اما جمعیت را به فلات مرکزی رسانده ایم.


عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تاکید کرد: کشورهای همسایه به ویژه افغانستان و ترکیه امروز برای منابع آبی خود هدف گذاری کرده اند. به عنوان مثال، ترکیه دارای دو ابر پروژه به نام های “داپ” و “گپ” است که هم شمال و هم غرب کشور را تحت تاثیر قرار می دهد و سدهای زیادی ایجاد می کند. اگر دیپلماسی فعال و چابکی آبی در برخورد با کشورهای همسایه داشته باشیم، می توانیم از آب رودخانه های مرزی و مناطق مشترک با سایر کشورها به خوبی استفاده کنیم.


دکتر. صدیقی (معاون محیط زیست دریایی و تالابی) دومین سخنران این نشست بود. وی با اشاره به مشکلات آب در جنوب شرق کشور گفت: در دهه های گذشته در زمینه دیپلماسی و مذاکره با کشورهای همسایه بسیار سهل انگاری کرده ایم و عمدتا درگیر یک سری مذاکرات فرسایشی بوده ایم. ” علاوه بر این، پراکندگی و یکپارچگی ضعیف رهبری مشکل دیگری است. متأسفانه همه دستگاه ها به صورت مجزا کار می کنند و هر کدام می خواهند کار خود را انجام دهند.


وی تصریح کرد: در سال های اخیر از دیپلماسی فعال غفلت کرده ایم. در داخل حوضه آبریز هامون شاهد برداشت بیش از حد و راندمان پایین هستیم. کشاورزی را کاملاً ناپایدار توسعه داده ایم و مشکلات مصرف زیاد آب، رعایت نکردن الگوی کشت و… را تشدید کرده ایم.


مسئولان باید اقدامات خود را توضیح دهند


محسن اسلام زاده کارگردان مستند میراب در پایان این مراسم گفت: ماجرای سد کمال خان و رودخانه هیرمند مربوط به امروز و دیروز نیست و به نظرم برخی مسئولان باید دست از حرف زدن بردارند و بیایند از عملکرد خود صحبت کنند. جالب اینجاست که قضیه کمال خان زمانی مطرح می شود که همان فردی که در حال حاضر نماینده سیستان در مجلس است، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل بوده است. آیا باید بیاید و توضیح دهد که چه کار کرده است؟ آقای اشرف غنی صحبت های توهین آمیزی کرد و این نمایندگان باید بپرسند که چرا بیانیه شان اینقدر شل است؟ باید بپرسد که در بندر چابهار چه می کرد؟ چرا در واکنش به چنین رفتاری بیانیه ای صادر نشد و شما تا آخرین لحظه در کنار اشرف غنی بودید؟ از زمانی که اشرف غنی رفت، دیپلماسی را تعطیل کردید.


وی تاکید کرد: شرایط سیستان وحشتناک است و دولت فعلی افغانستان باید حق آب را رعایت کند. این کار برای او نیز سودمند است. من چند روز پیش در افغانستان بودم و دیدم که گرد و خاک به بامیان رسیده است. بسیاری از مردم این منطقه نمی دانستند این گرد و غبار چیست؟ آب کمال خان نباید به گود زیره و… برود اما من به افسر دیپلماتیک می گویم که مسئله آب فقط با مذاکره با وزارت نیرو حل نمی شود. سرفصل های زیادی در افغانستان وجود دارد که باید به آنها پرداخت.


جبار وطن فدا مدیرکل اداره رودخانه های مرزی وزارت نیرو در پایان این مراسم گفت: به نظر می رسد در مرز سوءتفاهمات زیادی داریم و تا زمانی که این مسائل حل نشود نمی توانیم حرکت کنیم. درست جلو برو.”. اگر می خواهیم به جای درست برسیم و دغدغه های مشترک داریم. باید در یک نکته به توافق برسیم. فکر می کنم دغدغه همه درست است اما مسیر آسیب شناسی را درست نمی رویم. اگر برویم. در این مسیر درست به نتیجه می رسیم اولین مشکل در آسیب شناسی صفر و یک جلسه است که بگوییم مجموعه کاملا خوب یا کاملا بد کار شده است.


وی در پایان تصریح کرد: موضوع دیگر در آسیب شناسی این است که اگر از کسی انتقاد کنیم فکر می کند ما دشمن داریم. ما سعی می کنیم موضوع را مطرح کنیم و مشکل را حل کنیم.


در پایان این مراسم از رحمت الله دهمرده گزارشگر این مستند، دکتر عباس نورزی و فیلمبردار مستند محمدمهدی حبیبی تجلیل شد.


انتهای پست/