استامینوفن: آیا باید در کووید-19 و سایر عفونت ها استفاده شود؟


استاد، معادلات
این مقاله ممکن است باعث بی خوابی شما شود

استامینوفن یک داروی بسیار رایج است که برای تسکین درد و کاهش تب استفاده می شود. برخی از مزایای آن نسبت به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی این است که به ندرت باعث خونریزی، ناراحتی معده یا نارسایی کلیه می شود. استامینوفن در دوزهای بیش از حد باعث مسمومیت کبدی می شود. رایج ترین نام تجاری Tylenol است.

سال گذشته ویدیویی از ZDoggMD و دکتر Marty Makarey را تماشا کردم که در آن دکتر مارتی ماکاری به طور غیرمستقیم اشاره کرد که استامینوفن (معروف به پاراستامول) اثر طوفان سیتوکین در COVID-19 را بدتر می‌کند. برای من خبر جدیدی بود.

به “مصرف گلوتاتیون ناشی از پاراستامول: آیا ارتباطی با بیماری شدید COVID-19 وجود دارد؟” که در مرزهای فارماکولوژی، اکتبر 2020.

اول، توجه داشته باشید که فعالیت آنتی اکسیدانی دفاع مهمی در برابر التهاب، از جمله مواردی که ممکن است به دلیل عفونت باشد، در نظر گرفته می شود. یک بازیگر مهم در فعالیت آنتی اکسیدانی گلوتاتیون است. استامینوفن ظاهرا و معمولا سطح گلوتاتیون خون و سلولی را کاهش می دهد. بنابراین، فعالیت آنتی اکسیدانی کمتر منجر به پیامدهای بدتر عفونت می شود. به هر حال این نظریه است. این هست یک مقاله که از اظهارات مکاری حمایت می کند.

ممکن است در مورد NAC (N-acetylcysteine) که به عنوان درمانی برای COVID-19 استفاده می شود شنیده باشید. NAC پیش ساز گلوتاتیون است.

حدس بزنید پادزهر مسمومیت با استامینوفن چیست… NAC

از مقاله لینک شده در بالا:

Comp [glutathione]یک مولکول تری پپتیدیل فراوان، به وضعیت سلامت بدن و ریه کمک می کند (کانتین و بگین، 1991) و نقش اساسی در محافظت از سلول ها در برابر آسیب سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو، در سم زدایی بیگانه بیوتیک ها و متابولیسم داروها ایفا می کند (کانتونی و همکاران، 1996). ; کاهش سطح GSH با ویژگی‌های مشترک پیری و همچنین طیف گسترده‌ای از شرایط پاتولوژیک (هوما و فوجی، 2015)، بیماری‌های همراه، عادت سیگار کشیدن مرتبط است که به طرز جالبی نشان‌دهنده عوامل خطر اصلی برای COVID-19 است.

مقاومت در برابر بیماری های ویروسی با میزان ذخایر GSH همبستگی مثبت دارد (خومیچ و همکاران، 2018). سطوح بالاتر GSH با پاسخ بهتر افراد به عفونت های ویروسی مرتبط است (De Flora et al., 1997; Lee, 2018): به ویژه، GSH برای محافظت از سلول های ایمنی میزبان که در محیط های استرس اکسیداتیو عمل می کنند و به عملکرد بهینه آنها کمک می کند، شناخته شده است. . تغییرات واکنش ایمنی ناشی از گونه های اکسیژن فعال (ROS) به عنوان یک بازیگر کلیدی در پاتوژنز COVID-19 و مداخله آنتی اکسیدانی با NAC پیشنهاد شده است که به عنوان یک استراتژی پیشگیرانه و درمانی توصیه می شود (De Flora et al., 2020; Schönrich et al. ، 2020).

جالب توجه است که مکمل های پیشگیرانه NAC به طور قابل توجهی بروز آنفولانزای آشکار بالینی را کاهش می دهد، به ویژه در افراد مسن پرخطر (De Flora et al., 1997). این اثر همچنین ممکن است به مهار GSH ناشی از تکثیر ویروس‌های تنفسی مختلف بستگی داشته باشد، اثری که تصور می‌شود از افزایش بارهای ویروسی و متعاقب آن آزاد شدن گسترده سلول‌های التهابی در ریه جلوگیری می‌کند. یعنی طوفان سیتوکین (Palamara et al., 1996; Nencioni et al., 2003). از این نظر، GSH ممکن است پتانسیل مستقیم ضد SARS-CoV-2 را نیز داشته باشد: در واقع یک مطالعه محاسباتی نشان می دهد که اتصال پروتئین اسپایک به ACE2 زمانی که گروه های گوگرد ACE2 به شکل دی سولفید هستند به حداکثر می رسد و هنگامی که به طور کامل کاهش می یابد مختل می شود. تیول ها: از این رو یک محیط پرواکسیدانی با سطوح پایین GSH به ورود ویروس ها به سلول کمک می کند (Hati and Bhattacharyya, 2020).

یکی از نتایج نویسندگان این است:

استفاده معمولی از PAC [paracetamol, aka acetaminophen] در گروه‌های در معرض خطر، همراه با شرایط ذاتاً ضعیف، ممکن است کمبود GSH را بدتر کند، به‌ویژه در کشورهای غربی که مصرف PAC به‌ویژه بالاست. چنین وضعیتی ممکن است این گروه از جمعیت را بیشتر در معرض ابتلا به SARS-CoV2 در زمان شیوع آن قرار داده باشد. برای این منظور، یک فرضیه صرفاً حدس و گمان اما جذاب این است که پذیرش PAC ممکن است در شیوع بالای COVID-19 مشاهده شده در بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده نقش داشته باشد. قابل ذکر است، در اکثر کشورها PAC به صورت آزادانه به عنوان فرابورس فروخته می شود [over the counter] دارو، خطر سوء مصرف ناخواسته و افزایش عوارض جانبی را افزایش می دهد (سانسگیری و همکاران، 2017).

مطالب جالب اما در حال حاضر هیچ اتفاق نظر پزشکی در مورد این موضوع وجود ندارد.

استیو پارکر، MD

دکتر استیو پارکر، رژیم غذایی پیشرفته مدیترانه ای
رژیم لاغری سریع