احیای صنعت نساجی سنتی در میراث استان مرکزی / فرش استانی با تجربه ترین صنعت در قلب ایران است.


احیای صنعت نساجی سنتی در میراث استان مرکزی / فرش استانی با تجربه ترین صنعت در قلب ایران است.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: امسال می خواهیم نساجی سنتی را در استان مرکزی احیا کنیم. احیای صنعت نساجی سنتی به عنوان یکی از صنایع دستی کهن در منطقه فراهان نیز در دستور کار قرار دارد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، کاسم کاظمی افزود: کرباسی بافی که یکی از صنایع نساجی سنتی است در منطقه فراهان بسیار رواج داشته و دارای کارگاه های فعال بوده که متاسفانه در سال های اخیر از بین رفته است، اما پس از تولد دوباره. ” ما در استان هستیم.


وی ادامه داد: صنعت بافندگی در شهرستان دلیجان نیز یکی از صنایع نساجی سنتی در استان مراکش است که مجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای احیای این صنعت دستی در استان تلاش جدی دارد.


معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: قالی ایرانی یک هویت ایرانی است و هنوز برای شروع کار و احیای نقشه های بومی و منطقه ای آن دیر نیست.


کاظمی در خصوص قالی بافی در استان مرکزی خاطرنشان کرد: قالی استان مرکزی با طراحی بسیار منحصر به فرد و خاص یکی از با سابقه ترین صنایع دستی منطقه مرکزی ایران است. مناطق ویژه ای در استان مرکزی که در منطقه قالی بسیار معروف هستند از جمله ساروق، جیریا، مالمیر، مشک آباد، بازرجان، لیلیان.


وی گفت: قالیچه به طور سنتی چهارخانه است، اما در حمینا نوعی قالی به نام «روبان ریحانی» بافته می شد که شطرنجی نیست، کاملاً ذهنی بافته می شود و تمام نقش ها و بافت های آن بافته می شود. ” نسل به نسل منتقل شده است اما متاسفانه بنا به دلایلی این طرح در حال نابودی است.


معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی تاکید کرد: در سال های اخیر تلاش های زیادی برای احیای صنایع دستی استان مرکزی صورت گرفته که رو به افول گذاشته بود و خوشبختانه برخی رشته ها احیا شده است.


کاظمی بیان کرد: عرصه هایی مانند چینی بافی در صنعت نجاری، آهنگری مس و گلیم نقش برجسته از جمله صنایع دستی استان مرکزی است که از بین رفته اما خوشبختانه در سال های اخیر دوباره متولد شده است.


وی افزود: سال گذشته موفق شدیم رشته نقاشی روی شیشه را که قدمت آن به دوران قبل از اسلام بازمی گردد، احیا کنیم. اما متأسفانه در طول سال ها کاملاً ناپدید شده بود. رشته نقاشی روی شیشه بسیار رونق داشت به طوری که در منطقه ساوه کارگاه های شیشه سازی وجود داشت که خوشبختانه به طور کامل مرمت شده است.


انتهای پست/