احتمال توافق محرمانه عربستان و روسیه/ تاثیر تخفیف نفت بر بازار


احتمال توافق محرمانه عربستان و روسیه/ تاثیر تخفیف نفت بر بازار

مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: از آنجایی که عربستان به بازار اروپا دسترسی دارد و روسیه نیز در معرض تحریم است، احتمال تبانی بین دو کشور یعنی عربستان وجود دارد. . بیشتر به بازار اروپا و روسیه به بازار آسیا می رود.


محسن کومسری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تغییرات بازار صادرات نفت روسیه با عراق و عربستان و احتمال انشعاب اوپک پلاس، اظهار کرد: بازار شرایط خاص خود را دارد و شرکت کنندگان می توانند هر لحظه که بخواهند جابجا شوند. عربستان می تواند برای دسترسی وارد بازار اروپا شود و روسیه نیز در معرض تحریم است، احتمال وجود توافق محرمانه بین دو کشور وجود دارد، یعنی عربستان بیشتر به سمت بازار اروپایی و روسیه به سمت بازار آسیایی حرکت کند. بازار.


وی افزود: این تحولات اولین اتفاق نیست و همواره شاهد آن در بازار بوده ایم و اکنون ممکن است توافقی بین روسیه و عربستان صورت گیرد. در حالی که این حرکت ممکن است محدود باشد، مطمئناً اینطور نخواهد بود که عربستان سعودی به غرب رفته و روسیه به شرق رفته باشد، فقط ممکن است چند محموله جابجا شود.


مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره احتمال درخواست آمریکا از عربستان برای صادرات نفت به اروپا پس از سفر بایدن به این کشور، گفت: در دنیای سیاست هر چیزی ممکن است و نمی توان داد. صفر. – یک نظر، هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد.”


وی در خصوص جایگزینی نفت روسیه با نفت عربستان و عراق در اروپا خاطرنشان کرد: جایگزینی محدود است، نفت خام ترش عراق نمی تواند جایگزین نفت خام کم سولفور روسیه شود، اگرچه نفت عربستان تا حدودی این ویژگی را دارد، اما از آنجایی که به نظر می رسد اگر حرکت کند. محدود است، در این صورت تاثیر خاصی روی قیمت ها نمی گذارد و حداقل در شرایط فعلی شاهد تغییرات بزرگی در سطح قیمت نخواهیم بود.


کمساری درباره تاثیر تخفیف های اعمال شده از سوی روسیه بر بازار نفت توضیح داد: تخفیف در بازار اعمال نمی شود، آنچه در بازار اتفاق می افتد بر اساس قیمت شاخص است، تخفیف ها ارقامی منتشر نشده بین خریدار و فروشنده و آنچه گفته می شود. در بازار حدس و گمان وجود دارد و نمی تواند روی قیمت تاثیر بگذارد.


وی تاکید کرد: بازار قطعا متاثر از قیمت شاخص و عملکرد بورس خواهد بود، بنابراین پایه تخفیف تاثیری نخواهد داشت، پایه قیمت از منابع دیگر تامین می شود.


انتهای پیام/