ابراز امیدواری برای تامین حق آبه هیرمند بر اساس معاهده 1351 و مذاکرات اخیر


ابراز امیدواری برای تامین حق آبه هیرمند بر اساس معاهده 1351 و مذاکرات اخیر

امیدواریم با گفتگوهای اخیر در تهران با نمایندگان دولت افغانستان، رهبران کشور پایبندی خود به معاهده 1351 هیرمند را نه در گفتار که در عمل ثابت کنند. تامین و تامین آب ایران.


به گزارش ایلنا، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت آب ایران محمد جوانبهت با اشاره به برگزاری بیست و پنجمین جلسه کمیته مشترک کمیساریای آب هیرمند در تاریخ 25 تا 27 خردادماه در تهران، وزارت نیرو را جدی اعلام کرد. اقدام در مورد تحویل آب ایران بر اساس معاهده 1351 هیرمند.


جوانبک با تاکید بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به معاهدات بین المللی تصریح کرد: امیدواریم هیئت افغانستان پیام روشنی را به حاکمان جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم پایبندی به معاهده 1351 بین دو کشور ارسال کند. اقدام برای اجرای آن».


وی گفت: کمتر از 4 میلیون متر مکعب از 820 میلیون مترمکعب آب مشمول پیمان هیرمند در سال جاری وارد ایران شده است.


در این نشست سه روزه، هیات ایرانی خواستار بررسی آمار ارائه شده توسط طرف افغانستانی در مورد سال آبی جاری و میزان آب کشورمان از ایستگاه اندازه گیری سد کایاک بالادست بر اساس سازوکار مقرر در قانون شد. 1351 حضور داشته باشیم که هنوز چنین فرصتی در اختیار ما نیست.


معاون آبفای وزیر آب و فاضلاب ادامه داد: مشکل آبرسانی به ایران پس از راه اندازی سد انحرافی کمال خان در فروردین ماه سال گذشته در 70 کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران تشدید شده است. بستر اصلی رودخانه هیرمند در ولایت نیمروز.”


وی افزود: طرف افغانستانی حدود 950 میلیون مترمکعب آب رودخانه هیرمند را جاری می کند که بدون سد کمال خان به طور طبیعی و تاریخی به هامون و منطقه سیستان سرازیر می شود که از آن آب شرب و کشاورزی منطقه سیستان تامین می شود. تحویل می شود، شوهزار گودرزه منحرف شده و آن را به آب نمک تبدیل کرده است که ما به آن اعتراض کردیم.


جوانبکتا گفت: این اقدام طرف افغانستانی موجب سلب حق آبه قانونی ایران و همچنین خشک شدن تالاب های بین المللی هامون و تبعات منفی شدید اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در منطقه شده است.


معاون آب و انرژی آبفا در خاتمه با ابراز امیدواری از اینکه طرف افغانستانی به تعهدات قانونی خود به طور کامل عمل کند، گفت: برای انتقال پیام جلسه به مقامات ارشد، اقدامات لازم را انجام دهند. حقوق قانونی ایران در هیرمند


انتهای پیام/