آیا پولیپ ها می توانند سرطانی باشند؟

احتمالاً می دانید که سرطان ریه قاتل شماره یک سرطان است. اما آیا می دانید نوع دوم سرطان کدام است؟ سرطان کولورکتال است سرطان کولورکتال سالانه باعث مرگ بیش از 650000 نفر در سراسر جهان می شود. شاید باور این موضوع برای شما سخت باشد، اما سرطان روده بزرگ در واقع از آغاز بسیار کوچک و فروتنانه شروع می شود. توده های کوچکی از سلول ها به نام پولیپ در روده بزرگ شروع به رشد می کنند. آنها به خودی خود هیچ خطر واقعی را نشان نمی دهند. اما در طی یک دوره 5 تا 10 ساله، این امکان وجود دارد که این پولیپ ها سرطانی شوند. بنابراین می توانید متوجه شوید که چرا سلامت روده بزرگ بسیار مهم است.

سرطان نتیجه زمانی است که رشد و تقسیم طبیعی سلول ها در بدن شما از کنترل خارج شود. وقتی به آن فکر می کنید، سلول ها واقعاً معجزه آسا هستند. کل بدن شما از سلول ها تشکیل شده است و آنها تمایل به رشد، تقسیم و به طور کلی مراقبت از خود را بدون هیچ گونه نظر آگاهانه از جانب شما دارند. اما گاهی اوقات همه چیز خراب می شود. به جای رشد سلول‌های جدید در صورت نیاز، رشد سرطانی در زمانی که نیازی به سلول‌های جدید نباشد ادامه می‌یابد.

در روده بزرگ، این رشد اضافی ممکن است در ابتدا به شکل پولیپ های کوچک باشد. وجود پولیپ در روده بزرگ به معنای ابتلا به سرطان روده بزرگ نیست. اما احتمال بسیار خوبی وجود دارد که در طی چند سال، یک یا چند مورد از این پولیپ ها سرطانی شوند. از آنجایی که در ابتدا هیچ علامتی وجود ندارد، تنها راه تشخیص پولیپ آزمایشی به نام کولونوسکوپی است.

کولونوسکوپی از یک دوربین کوچک روی یک کابل فیبر نوری انعطاف پذیر استفاده می کند. پس از مقداری آرام‌بخشی و مقداری روغن‌کاری، دوربین وارد رکتوم می‌شود و از طریق روده تحتانی شما به سمت بالا هدایت می‌شود. اپراتور کولونوسکوپی و پزشک توانستند داخل روده شما را در زمان واقعی مشاهده کنند و هر گونه ناهنجاری را جستجو کنند. این فرآیند هم خجالت‌آور و هم دردناک به نظر می‌رسد، اما کولونوسکوپی برای حفظ سلامت روده بزرگ ضروری است، به خصوص اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال هستید. سن بزرگترین عامل خطر است. حدود 90 درصد از تمام موارد سرطان روده بزرگ در افراد بالای 50 سال رخ می دهد.

در طول کولونوسکوپی، اگر پزشک شما پولیپی را در روده بزرگ شما کشف کند، ممکن است نمونه کوچکی را برای تشخیص سرطانی بودن آنها بگیرد. در برخی موارد، پزشک ممکن است کل پولیپ را در طول کولونوسکوپی بردارد. هیچ دلیلی برای هشدار فوری وجود ندارد حتی اگر پزشک شما پولیپ را در روده بزرگ شما کشف کند. در واقع انواع مختلفی از پولیپ وجود دارد و همه آنها در معرض خطر سرطانی شدن نیستند. آدنوم ها پولیپ هایی هستند که بیشترین خطر سرطانی شدن را دارند و اغلب به محض پیدا شدن برداشته می شوند. بار دیگر، اگر کولونوسکوپی انجام دادید و پزشکتان متوجه وجود پولیپ شد، آرام باشید. پولیپ ها در روده بزرگ، حتی آدنوم ها، در واقع بسیار رایج هستند و به طور معمول در کولونوسکوپی پیدا و برداشته می شوند.

آیا سم زدایی منظم روده بزرگ می تواند از تشکیل پولیپ های پیش سرطانی جلوگیری کند؟ اگرچه هیچ ارتباط قطعی توسط تحقیقات بالینی ایجاد نشده است، پاکسازی منظم روده بزرگ می تواند به شما در جلوگیری از ایجاد پولیپ کمک کند. یکی از عوامل خطر سرطان کولورکتال تخلیه ناقص روده بزرگ است. با توجه بیشتر به سلامت روده بزرگ و انجام سم زدایی منظم روده بزرگ، این امکان برای شما وجود دارد که خطر ابتلا به پولیپ های خطرناک پیش سرطانی را کاهش دهید.

یکی دیگر از عوامل خطر سرطان کولورکتال عدم تحرک است. وقتی سبک زندگی شما با عدم فعالیت مشخص می شود، مواد زائد در واقع مدت بیشتری در روده بزرگ شما باقی می مانند. حرکت آهسته و تجمع مواد زائد در روده بزرگ می تواند منجر به پیامدهای منفی سلامت روده شود.

رژیم های غذایی کم فیبر و چربی بالا نیز در ایجاد پولیپ و متعاقب آن رشد سرطان روده بزرگ نقش دارند. تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند منجر به بهبود چشمگیر سلامت روده بزرگ شود. با پر کردن رژیم غذایی خود با غذاهای غنی از فیبر و کاهش مصرف غذاهای چرب، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا حد زیادی کاهش می دهید. با شروع این رژیم غذایی و سبک زندگی جدید، ممکن است بخواهید یک پاکسازی روده بزرگ و سم زدایی کامل روده را امتحان کنید. این کار تخلیه روده بزرگ شما را تسهیل می کند و پیشرفت شما را به سمت سلامت کلی تسریع می کند.

رژیم لاغری سریع