آیا استفاده از کارت بانکی سرقت شده جرم کلاهبرداری رایانه ای است؟


آیا استفاده از کارت بانکی سرقت شده جرم کلاهبرداری رایانه ای است؟

بر اساس نظر اکثریت نسبی اعضای هیأت دیوان عالی کشور، برداشت از کارت بانکی مسروقه و استفاده از رمز آن، فاقد موضوع ماده 741 قانون مجازات اسلامی (جرایم رایانه ای) بوده و مشمول عنوان کیفری سرقت است. .


به گزارش ایلنا، جلسه هیات مدیره در خصوص طولانی شدن پرونده کیفری امروز سه شنبه ۲۰ مردادماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم و قضات ارشد دیوان عالی کشور برگزار شد. .


در این جلسه در خصوص شمول ماده 741 قانون مجازات اسلامی مبنی بر استفاده از کارت بانکی مسروقه و رمز آن بین شعبه 48 دیوان عالی کشور و شعبه 3 دادگاه کیفری استان خراسان رضوی اختلاف نظر شد.


در این پرونده متهمان که به عنوان سرنشین سوار خودروی پراید شده بودند با تهدید و زور وجوه نقد و کارت بانکی راننده را گرفته و با گرفتن وجه از صندوق بانک نیز خریدهای متعددی انجام دادند.


در خصوص این پرونده اینکه آیا سارق کارت بانکی که رمز کارت را با تهدید و زور از صاحب آن گرفته است، علاوه بر سوال سرقت کارت، مرتکب جرم کلاهبرداری رایانه ای نیز شده است، سوال تخلف از ماده 741 قانون مجازات اسلامی. . کد (جرایم رایانه ای) مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر اعضای هیئت مدیره جامعه بزرگتر غیرمجاز بودن سرقت کارت بانکی در صورتی که پس از سرقت از حساب شخصی صاحب کارت برداشت صورت گیرد. ، این یک جرم دیگر است اسم کلاهبرداری رایانه ای نیست و متهم باید مجرم شناخته شود و باید به جرم سرقت مجازات شود.


با این تفاسیر نهایتاً رأی فصل 48 دیوان عالی کشور به رسمیت شناخته و تأیید شد که نسبت به پرونده تقدیمی به اکثریت نسبی مبنی بر عدم شمول ماده مذکور (741 قانون مجازات اسلامی) رأی صادر شد.


من باید بگویم؛ مشروح مذاکرات جلسه تعقیب کیفری شورای عالی قضایی در مجلد سالانه چاپ و منتشر می شود.


انتهای پست/